به گزارش صبح توس؛ 13 رجب المرجب سالروز طلوع طلعت مهر، همای رحمت و عدالت، آغازگر دولت عشق و ولایت و پدر همه پدران ماست و در این روز آستان فرزندش ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) میزبان مهرجویانی است که به میمنت ولادت امیرالمومنین(ع) به آستان بوسی آمده اند.

از آنجا که نبی مکرم اسلام و یار همیشگی اش علی (ع) آغازگر اسلام و گسترش آن در پهنه گیتی بودند به نوعی پدران مسلمین جهان به شمار می روند و از آن جهت روز ولادت مولی الموحدین علی(ع) را روز پدر نام نهاده اند.

امروز سالروز میلاد پیشوایی است که نامش هجای مقدس شگفتی و روشنی است می باشد. او که دیوار خانه پروردگار عالمیان به رویش شکافت و صاحب آن خانه او را برای شگفتی همه کائنات آفرید و از آن جهت نام علی را که از القاب ایزد متعال است بر او نهادند.

علی(ع) آغازگر ولایت و پیشوای همه کسانی است که ولایت را پذیرفته باشند، او که تفسیر بی وقفه از وحی داشت و سینه بیکرانش اقیانوس مواج علم را در خود جای داده بود.

آن روز که علی(ع) چشم بر جهان گشود آفتاب فتوت و عدالت از افق کعبه تابید، همای رحمت در آسمان به پرواز درآمد و مهر و عدالت را در عالم بگسترانید، ابوالحسن بر هر مسیر که پا نهاد آن مسیر خالی از خفقان غبار شد و به هر کوی که سرنهاد از بخشش و کرمش مسکینان مستغنی شدند.

امیر مومنان تخت پادشاهی نداشت که بر آن تکیه زند بلکه ولایت زمین و آسمان در دستان 'شه ملک لافتی' بود تا همگان برای رهایی از دسیسه های زمانه و ظلم ظالمان به آغوش ولایت او پناه آورند و زیر سایه چتری از عدل و انصاف که به پهنای زمین گشوده است آرام گیرند.

علی(ع) از همه شکیباتر، بی نیازتر، باصلابت تر، بخشنده تر، تواناتر، در معاشرت شیرینتر، مخلصتر، شادمانتر، ظلم ستیزتر، یتیم نوازتر، عادلتر و مخلص کلام او تابلویی از همه صفات خداوند باریتعالی بود که بر دلها حکومت می راند.

والاترین پدر برای شیعیان جهان و مصداق عدل و عدالت مولا علی(ع) است که در سالروز ولادت او آرامگاه فرزند بزرگوارش حضرت رضا (ع) ملجا عاشقانی است که به شکرانه نزول عشق از سحاب رحمت سر بر آستان دوست می سایند و آنان که دست نیازشان عنایت یار را می کاود، دشت گونه هایشان از باران دیدگان سیراب می شود.

ائمه اطهار(ع) که همگی فرزندان امیر مومنان علی(ع) هستند در مقام پدران شیعیان به حساب می آیند که عرض ارادت و اخلاص نسبت به این بزرگواران و آستان بوسی آنان به نوعی تکریم مقام والای پدر و سپاسگزاری از همه پدران است.

 

همزمان با شب میلاد مولی الموحدین علی(ع) همه میادین و خیابانهای شهر مشهد و صحن و سرای آستان ملاک پاسبان رضوی آذین بندی و غرق نور شد.

تعدادی از خادمان بارگاه منور رضوی به مناسبت این میلاد مسعود در نقاره خانه حرم رضوی حضور یافتند و با به صدا درآوردن نقاره های حرم مطهر، حال و هوای معنوی و شادی غیرقابل توصیفی در مشهدالرضا حاکم شد.

شب گذشته خادمان بارگاه منور رضوی بعد از اذان و اقامه نماز مغرب و عشا با عود و سپند پذیرای خیل زائران و مجاورانی بودند که قدم به بارگاه منور رضوی نهادند تا میلاد اسطوره عدل و جوانمردی و نخستین پیشوای شیعیان را به ساحت مقدس فرزند بزرگوارش علی بن موسی الرضا(ع) تبریک و تهنیت گویند.

در همه صحنها و رواقها جشن و سرور حاکم است. خادمان به توزیع شربت و شیرینی مشغولند و ذاکران اهل بیت(ع) به مدیحه سرایی و شعرخوانی پرداخته اند.

برگزاری جشن و سرور ویژه برای میلاد حضرت علی(ع) در حرم مطهر امام رضا(ع) قدمت زیادی دارد و از گذشته های دور در این روز علاوه بر برگزاری جشن برای ولادت حضرت علی(ع) مقام نیز پدر مورد تکریم قرار می گرفته است.

به گفته مدیر مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی اسناد تاریخی آرشیو این مرکز برپایی مراسم ولادت باسعادت حضرت علی(ع) را در گذشته های دور بیان می کند.

ابوالفضل حسن آبادی گفت: اسناد به جا مانده از تشکیلات اداری آستان قدس رضوی مبنی بر برگزاری مراسم جشن و سرور برای میلاد حضرت علی(ع) در حرم مطهر رضوی مربوط به دوره صفوی به بعد است. قدیمی ترین سند به سال 1124 هجری قمری و اواخر دوره صفوی بازمی گردد.

وی افزود: شیوه پذیرایی، زمان و مکان و هزینه های برگزاری این جشنها از جمله مواردی است که در این اسناد ذکر شده است. در آنها عنوان برخی شغلهای مرتبط با برگزاری جشنهای میلاد حضرت علی(ع) نیز مکتوب شده که از جمله آن متولی باشی، نائب التولیه، تحویل دار، دربان است.

مدیر مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی تهیه شربت و شیرینی، مفروش کردن ایوان طلای نادری، چراغانی هر دو صحن جدید و قدیم، برپایی مجلس سلام را از دیگر مواردی برشمرد که در سالروز میلاد حضرت علی(ع) در حرم مطهر رضوی بر طبق اسناد انجام می شده است.

به مناسبت میلاد حضرت علی(ع) علاوه بر حرم مطهر رضوی، جشن و سرور در مساجد، تکایا، محافل و بقاع متبرکه شهر مشهد و استان خراسان رضوی نیز برگزار شد.

منبع؛ ایرنا

انتهای پیام /