به گزارش صبح توس؛ محسن مسعودیان راد در گفتگوی اختصاصی با پرستوها اظهار کرد: در استان خراسان رضوی برای اشتغال‌زایی موانع بسیاری داشتیم اما کار را زمین نگذاشتیم و 6419 شغل ایجاد کرده‌ایم.

 مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی ادامه داد : بیشترین اشتغال‌زایی انجام‌شده در کمیته امداد خراسان رضوی در بخش‌های خدماتی، مغازه‌داری، دامداری، کشاورزی، صنعتی و معدنی است.

وی بابیان اینکه امسال از یک تلاش و رشد بالاتر برخوردار بودیم افزود: عمده اعتبارات بانکی ۹۵درصد جذب‌شده و اندکی باقی‌مانده در سال جاری هزینه می‌شود.

مسعودیان راد بیان کرد: ایجاد اشتغال در کمیته امداد اشتغال‌زایی با رویه معمولی نیست بلکه از فرایندی برخوردار است که با استعداد سنجی در نظر گرفتن ۱۹۰ آیتم جامعه مستعد اشتغال را شناسایی کردیم.

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی با شاره به اینکه سعی داریم در سال جدید با نقشه راه شفافی کار را انجام دهیم تصریح کرددر هدایت شغلی سعی می‌شود تخصصی برخورد شود به‌طوری‌که سال گذشته ۶۰ هزار مورد بازرسی داشتیم اگر طرحی با مشکل مواجه می‌شد سعی می‌کردیم به طرح مصوب بازگردانیم.

مسعودیان راد  بابیان اینکه توانمندی بالای در مددجویان خراسان رضوی وجود دارد و  برخی افراد واقعاً کارآفرین هستند، افزود: جذب اعتبار۸۰۰میلیارد ریال در حوزه اشتغال کمیته امداد خراسان رضوی نسبت به سنوات گذشته مبلغ قابل‌توجهی است.

اعتبارات سال جدید اشتغال‌زایی ۳ برابر شده است

وی خاطرنشان کرد: بیشتر اعتبارات اشتغال‌زایی خراسان رضوی بانکی بود که بالغ‌بر 95 در صد از این اعتبارات واگذارشده است اما اعتبارات سال جدید اشتغال‌زایی ۳ برابر شده است و ازاین‌رو انتظار می‌رود دایره اشتغال‌زایی  بزرگ‌تر شود.

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی گفت: وام‌ها چند قالب کار انگیزی،توان‌افزایی و اشتغال‌زایی که بین 4 تا ۱۵میلیون تومان پرداخت می‌شود و به سبب همین برنامه‌ریزی کارآمدی طرح‌های ما بالاست.

وی یادآور شد: حدود 70 درصد از طرح‌های اشتغال‌زایی کمیته امداد خراسان رضوی۵۰ درصد حقوق یک فرد درآمدزایی می‌کند حتی ۱۰ درصد از این افراد بالاتر از حقوق کارمندی درآمد دارند.

مسعودیان راد ادامه داد: با ارزیابی‌ها انجام‌شده از بخش اشتغال کمیته امداد خراسان رضوی مشخص شد درصد کمی از فارغ‌التحصیلان استفاده کردند و به همین سبب ضرورت دارد به طرح‌های دانش‌بنیان و فارغ‌التحصیلان بیشتر از گذشته روی آورده شود.

۳۰۳مورد طرح دانش‌بنیان موردحمایت کمیته امداد قرارگرفته است

وی تشریح کرد: ۳۰۳مورد طرح دانش‌بنیان موردحمایت کمیته امداد قرارگرفته است اما نکته‌ای که وجود دارد پراکندگی این طرح‌ها است  و سعی داریم ساماندهی شود.

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی افزود: محصولات دانش‌بنیانی در حوزه بهداشت و درمان مانند برانکارد تاشو در حال  تجاری‌سازی است و ابتدای راه هستیم.

وی با تأکید بر ضرورت ایجاد زیرساخت‌های اشتغال مناطق محروم گفت: در مناطق محروم یکی از موانعی که داریم ترکیب جمعیتی است، امروز بسیاری از روستاهای خراسان رضوی  خالی از نیروی جوان است و اکثر ساکنان سالمندان و خردسالان هستند.  

توسعه روستایی با نگاه روستایی باید شکل بگیرد 

مسعودیان راد ادامه داد: توسعه روستایی با نگاه روستایی باید شکل بگیرد  و بافرهنگ شهر به روستا طرح‌های اشتغال ناکارآمد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ایجاد همگرایی در نهادهایی در فعالیت اقتصادی مشابه هستند صورت گرفته، بیان کرد: در آستان قدس رضوی نیز مدت‌ها است این همگرایی اتفاق افتاده و اتاق فکری مشترک برای اشتغال‌زایی نهادهای فعال در این حوزه ایجادشده است.

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی افزود: در کمیته امداد ستاد اشتغال را طراحی کردیم که با حضور بالاترین مقام در استان برگزار می‌شود، متناظر آن در هر شهرستان هم تشکیل‌شده و در قالب کمیته‌های مختلف موضوعات مرتبط در حوزه اشتغال را بررسی می‌کنند.

مسعودیان راد عنوان کرد: در هفته یک روز به نام اشتغال مشخص کردیم و در این روز تمام حوزه باید برنامه‌های خود را در حوزه اشتغال ارائه دهند برای مثال در امور فرهنگی باید دانشجویان به فرهنگ اشتغال معرفی شود یا اینکه فرهنگ کار باکلاس‌های مهارتی در خانواده‌ها ترویج شود،خروجی همه فعالیت‌ها به توانمندسازی و اشتغال  باید ختم شود.

ضمانت به‌عنوان یک آسیب در جامعه برای اشتغال‌زایی زنان سرپرست خانوار است

وی افزود: ضمانت به‌عنوان یک آسیب در جامعه برای اشتغال‌زایی شناخته‌شده بخصوص برای زنان سرپرست خانوار که با تعاملاتی در پی روان و تسهیل کردن ضمانت هستیم.

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در صندوق ولایت کمیته امداد منابع تقویت‌شده است و اعتبارت خود را چند برابر کرده و امیدواریم در حوزه اشتغال‌زایی با منابع امدادی این صندوق را به‌عنوان صندوق پشتیبان مطرح کنیم که پرداخت وام با ساده‌ترین شکل ضمانت انجام می‌شود .

مسعودیان راد ادامه داد: در حوزه اشتغال‌زایی با پانل خورشیدی با مجموعه موانعی از قوانین مواجه شدم که ما را از ادامه کار دلسرد کرد اما کار را با تعاملات  ادامه دادیم ، چشم‌اندازمان این است روستای پاک راه‌اندازی شود و برق موردنیاز یک روستا  را خود روستائیان تولید کنند.

با ایجاد بازارچه چرخ تولید را تقویت کردیم

وی بیان کرد: یکی دیگر موانع بازار مشاغل خورد و خانگی با توجه به اینکه تولید به‌خوبی انجام می‌شود این است که بازار نداشتند و تولید مددجویان در روستا آسیب می‌دید ازاین‌رو ایجاد بازارچه کلید خورد و آغاز کار از مهر درخشان ۲شروع‌شده است.

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی افزود: در مجموعه بازارچه مهر درخشان2 مجموعه ۶۸  غرفه را در اختیارداریم  و پنجاه‌درصد طرح‌ها شرکت‌کننده در نمایشگاه را زنان سرپرست خانوار با ۴۳طرح تشکیل داده‌اند.

وی ادامه داد: محصولات ارائه‌شده با توجه به محل نمایشگاه صنایع‌دستی بومی و سوغات زائر بود و طرح‌های سنگ قیمتی، فرش، منبت‌کاری، منسوجات  و پوشاک ایرانی را در این نمایشگاه ارائه کردیم.

مسعودیان راد بیان داشت: از 8 فروردین ما ۲۱۰هزار نفر بازدید داشتیم  و ۳میلیارد ریال خرید درآمد خوب برای خانواده ایجاد کرده است،برای این تعداد طرح  ۶میلیارد ۲۰۰میلیون ریال با متوسط  ۹میلیون تومان وام ارائه کرده‌ایم.

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی گفت: با توجه به تجربیات به‌دست‌آمده در این نمایشگاه سعی داریم حلقه مفقوده در ارزیابی‌ها را تقویت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در طول دوره برگزاری نمایشگاه نقاط قوت و ضعف شناسایی‌شده برنامه‌ریزی کردیم، یادآور شد: همراه با برگزاری نمایشگاه مهر درخشان2 آشنایی مجریان طرح درباره بازاریابی حمایت از محصولات مددجویی دنبال شده است.

نخبگانی وجود دارند که احتیاج به فرصت شغلی دارند

مسعودیان راد افزود: با بررسی مطالعاتی در نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌ها شاهد بودیم مددجویان و نخبگانی وجود دارند که  احتیاج به فرصت شغلی دارند و مواردی همچون نداشتن تبلیغات، نقص در شبکه‌سازی و اتصال مشاغل، بازاریابی و شکل بسته‌بندی فروش شناسایی شد.

وی با تأکید بر لزوم برند سازی محصولات مددجویان گفت: در کمیته امداد خراسان رضوی مجتمع اقتصادی و بازرگانی داریم سعی برای طرح‌ها برند بگیریم همانند برخی طرح‌های پوشاک که قبلاً انجام‌شده است.

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی در انتها عنوان کرد: هم‌اکنون با نهادی‌های انقلاب و مردم‌نهاد همکاری خوبی داریم و احساس می‌شود تلاش بیشتری برای ارتباط با سایر دستگاه‌ها مانند سازمان صنعت و معدن، جهاد کشاورزی و پارک‌های علم و فناوری خراسان رضوی باید داشته باشیم.

انتهای پیام