به گزارش صبح توس، اکرم نجفیان در گفت‌وگو با خبرنگار نبض شهر، پیرامون مشکلات بیماران اوتیسم اظهار کرد: طی تحقیقات انجام شده در کشور از هر 100 تولد، یک نوزاد به اختلال اوتیسم دچار می شود و خراسان رضوی نیز از این منوال مستثنی نیست.

وی ادامه داد: اوتیسم یک نوع اختلال ژنتیکی است و بیشتر در کودکان حاشیه شهرهای صنعتی، خانواده هایی که از کنسروجات زیاد استفاده می کنند، نوزادان مادرانی که در مناطق پر خطر زندگی می کنند مانند منازلی که در معرض مستقیم امواج مخابراتی، رادیویی و ماهواره ای قرار دارند بیشتر مشاهده می شود.

نماینده مدیران اوتیسم کشور با اشاره به اینکه در مشهد 6 مرکز اوتیسم وجود دارد، گفت: هیچ نوع غربالگری پیش از ازدواج برای این اختلال وجود ندارد اما خوشبختانه از آذر ماه سال گذشته غربالگری رایگان تشخیصی برای کودکان 2 تا 5 سال در تمامی مراکز بهزیستی در حال انجام است.

نجفیان در خصوص مشکلات این بیماران بیان کرد: عدم آگاهی خانواده ها و جامعه از این اختلال، روش های برخورد با آنها و بی مهری بیمه ها جهت پوشش درمانی از عمده ترین مشکلات این افراد است.

وی یادآور شد: این افراد به دلیل اختلال اوتیسم قادر به صبر کردن نیستند، لذا باید برای این افراد کارت مخصوصی صادر شود تا بتوانند از حقوق بخصوصی شهروندی برخوردار و در صف های منتظر نمانند.

مؤسس مرکز اوتیسم آوا مشهد با اشاره به اینکه هیچ دندانپزشکی مخصوصی برای این کودکان وجود ندارد، افزود: در کشور فرانسه کودکان مبتلا به اوتیسم ماهیانه 2 هزار دلار کمک هزینه دریافت می کنند اما با وجود اینکه هزینه درمان و کنترل این اختلال بسیار زیاد است، بیمه ها حمایت کافی از این بیماران را ندارند.

نجفیان در خصوص اختلال اوتیسم توضیح داد: اوتیسم نوعی اختلال کلامی، تعاملی و اجتماعی است که از زمانی که کودک شروع به صحبت و تعاملات اجتماعی می کند بروز پیدا می کند و این کودکان در بدو تولد به صدای مادر و اطرافیان هیچ واکنشی نشان نیمی دهند.

وی ادامه داد: کودکان در سال دوم زندگی خود تا 16 ماهگی باید قادر به بیان عبارات تک کلمه ای باشند و تا دو سالگی عبارات دوکلمه ای را می گویند که کودکان مبتلا به اوتیسم قادر به بیان این عبارات نیستند و خانواده ها باید با دیدن این علائم به پزشک مراجعه کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن مدیران مراکز توانبخشی خراسان یادآور شد: افراد مبتلا به اوتیسم بازی های عجیبی انجام می دهند و از انجام کارهای تکراری لذت می برند.

نجفیان با بیان اینکه اوتیسم درمان 100 درصدی ندارد و تنها میتوان آن را کنترل کند، گفت: گروه اول بیماران اوتیسم، افرادی هستند که از بهره هوشی متوسطی برخوردار هستند و نیاز به حمایت کمتری دارند که با دارو و گفتار درمانی قادر به زندگی عادی در جامعه هستند.

وی ابراز کرد: گروه دوم در مدارس استثنایی قادر به تحصیل هستند و در کارهای تکراری موفق هستند و گروه سوم که نیاز حمایت بسیار زیادی دارند.

انتهای پیام/