به گزارش صبح توس به نقل از پرستوها، روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی با توجه به اهمیت ذخایر زیستی، پس  از دستور مقام معظم رهبری برای ایجاد زیست بانک در ۱۵ فروردین سال ۱۳۸۶(مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی) نامگذاری شد و در این راستا جهاد دانشگاهی با انجام مطالعاتی اقدام به راه‌اندازی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی کرد.

طبق اعلام رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در حال حاضر ۳۳ هزار نمونه زیستی درقالب ۲۷ کلکسیون در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران  نگهداری می شود و هر ساله به میزان ۱۰ درصد این نمونه ها افزایش می یابد.

سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران  نیز در همین رابطه یادداشتی منتشر کرده و آورده است«ذخایر زیستی اعم از گیاهی، جانوری و میکروارگانیسم­ها است که برای دانش زیست فناوری به مثابه معادن ارزشمند و پویایی است و هرچه تنوع بالاتری داشته باشند به تولیدات بیشتری می­توان دست یافت. دستیابی به انرژی­های پاک، تأمین غذا و تولید دارو و حفظ طبیعتی سرسبز همگی در سایه حفظ ذخایر ژنتیکی و زیستی است که از مواهب­های الهی است که در اختیار ما بوده و بایستی به نسل­های بعد انتقال دهیم.»

همچنین او در مصاحبه ای گفته است «کشور ما از جمله کشورهایی است که به دلیل شرایط اقلیمی و آب و هوایی مختلف یکی از کشورهای غنی و سرشار از ذخایر ژنتیکی است. اما در سده اخیر تعداد زیادی از اینها به اشکال مختلف از کشور خارج شده است و در بانک‌های زیستی دنیا موجود است، به طوری که روی آنها تحقیق انجام داده و گاهی از آنها بهره‌برداری می‌کنند!»

علی رغم فعالیت های انجام شده بنا به اظهار مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی سالانه نزدیک به ۳۰ هزارگونه گیاهی و جانوری را همگام با تخریب اکوسیستمها و شکار و برداشت بیش ازحد از دست می دهیم.

رییس کارگروه ذخایر ژنتیکی و زیستی با ابراز تاسف از به تاراج رفتن این منابع از کشور، گفت: به دلیل خروج بی حساب منابع ژنتیکی از کشور در حال حاضر آمریکا بزرگترین رقیب ایران در بازار پسته جهان شده است در حالیکه این محصول بومی ایران بوده و ربطی به کشور امریکا ندارد

جواد مظفری ادامه داد: بزرگترین باغ انار دنیا در کالیفرنیا وجود دارد که این منبع ژنتیکی نیز بومی ایران بوده است.

وی تصریح کرد: کشور افغانستان نیز به دلیل خروج منابع ژنتیکی زعفران ایران به این کشور به رقیب خود ما در بازار زعفران تبدیل شده که این موضوع جای تاسف بسیاری دارد.

علی کرمی کارشناس تحقیقات تهدیدات امنیتی بیان کرده است :کنوانسیون تنوع زیستی می‌گوید هیچ کشوری حق ندارد تنوع زیستی کشوری را تبدیل به ژنوم کند درحالی‌که ایران ۶۰۰ میلیون دلار از فروش زعفران درآمد دارد.

وی افزود: سرقت ژنتیکی زعفران ایران باعث می‌شود سویس محلولی بسازد طعم، رنگ و مزه زعفران ایران را داشته باشند نتیجه نخریدن زعفران ایران و شکستن کمر صادرات زعفران می‌شود.

تنوع زیستی و ژنتیکی علاوه بر منافع اقتصادی منافع زیادی در مهار خشکسالی با استفاده از ارقام مقاوم در برابر خشکی و تنش های آبی می تواند موثر باشد بخصوص محصول اقتصادی مانند پسته ، نقشی که پسته دراقتصاد کشاورزی کشور دارد ، سبب شده تا مناطق زیادی که مستعد کشت این محصول هستند ، به پرورش آن اختصاص یابد. از طرف دیگر سازگاری با شرایط نامساعد محیطی ازجمله شوری آب وخاک مقاومت به خشکی و کم آبی سبب شده تا جایگاه ویژه ای در مناطقی که دارای شرایط نامناسب کشت برای سایر محصولات (زراعی و باغی) هستند پیدا کند و این امر از نظر اقتصادی در این مناطق دارای اهمیت خاصی است.

وزارت کشاورزی در سالهای کشاورزی به سبب اهمیت حفظ ذخیره ژنتیکی کرم ابریشم نیز ابلاغ کرده است«ایجاد مرکز توسعه نوغانداری ایران که متولی تولید،فرآوری وبازاریابی پیله ترو نخ ابریشم است حل و با اجرای طرحهای تحقیقاتی در زمینه حفظ ذخایر ژنتیکی کرم ابریشم ایران و دستیابی به گونه های پرمحصول کمبودهای موجود را در زمینه کارهای پژوهشی و تحقیقاتی نوغانداری کشور جبران کند.»

انتهای پیام/