به گزارش صبح توس  به نقل از تایبادخبر، چند روزیست که مشاهده بریده شدن درختچه‌های تاغ اطراف شهرستان تایباد (ابزاری بسیار مفید برای جلوگیری از بلند شدن گرد و خاک و ریزگردها در شهرستان گرم و خشک تایباد) دلخوری و اعتراض شدید مردم تایباد را درپی داشته است.

 

برای جویا شدن دلیل بریدن این درختچه‌های تاغ که سوال و مطالبه بسیاری از شهروندان تایبادی است به سراغ مسئولین اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تایباد رفتیم.

 

محمدرضا علیپور، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تایباد در این باره به خبرنگار ما گفت: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تایباد طی سنوات گذشته از اواخر دهه ٤٠ و اوایل دهه ٥٠ تاکنون اقدام به کاشت گونه‌های مختلف از قبیل سیاه تاغ و سفید تاغ و اسفناج وحشی و قره داغ در قالب نهالکاری یا بذر پاشی جهت کنترل فرسایش بادی و گردوغبار در اطراف شهر تایباد کرده است که تاکنون بالغ بر 10 هزار هکتار از مناطق بحرانی شهرستان نهالکاری و کنترل شده است و همه ساله بر اساس اعتبار تخصیصی نهالکاری‌های جدیدی به این وسعت افزوده می‌شود.

 

وی افزود: علاوه بر کاشت نهال یکی دیگر از اقدامات واحد تثبیت شن اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌ها کنترل تاغزارها وشناسایی آفات و امراض و بیماری‌های موجود در این بخش است که در قالب پروژه مدیریت جنگل‌های دست کاشت در سطح شهرستانها انجام می‌شود که جوان کردن وتجدید حیات توده‌های دست کاشت مسن، جلوگیری از خشکیدگی توده‌های جوان، ایجاد تنوع گونه‌ای واصلاح خاک، پایداری اکوسیستم وجنگل بعنوان یک سرمایه عظیم از جمله اهداف این طرح می‌باشد.

 

علیپور آفات و امراض تاغزارهای خراسان را ملخ کوهاندار، پروانه بذر خوار تاغ، شپشک سفید تاغ، پسیل تاغ، موریانه و موشهای خسارت زای عنوان کرد و گفت: آفات و امراض تاغزارهای شهرستان تایباد نیز شپشک سفید تاغ و موریانه است.

 

وی دلایل اصلی برش تاغزارهای تایباد که باعث دلخوری مردم شهرستان در چندروز اخیر شده است را اول تراکم زیاد و مسن بودن تاغ‌های منطقه و دوم وجود آفت شپشک سفید در وسعت زیاد عنوان کرد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تایباد ادامه داد: هرس درختان تاغ در غالب پروژه به مناقصه گذاشته و به شرکت‌هایی که دارای صلاحیت باشند واگذار می‌شود. پس از برش چوب‌های حاصله برای فروش بر اساس قیمت پایه که از استان تعیین و به مناقصه گذاشته می‌شود که این افراد با شرکت‌هایی که در مناقصه برش بوده‌اند باید متفاوت باشد و در نهایت مبلغ هر کیلو چوب تاغ براساس برآورد اولیه و وزن هر ماشین به حساب خزانه دولت واریز می‌شود.

 

وی اضافه کرد: بقیه سرشاخه‌های باقیمانده با حواله با اولویت روستاییان حاشیه جنگل و روستاه‌های فاقد گاز واگذار می‌شود و سایر متقاضیان هم می‌توانند جهت دریافت حواله چوب آلات به اداره مراجعه کنند که تحویل این چوب آلات برای همشهریان  کاملا رایگان است.

 

در ادامه خسرو مجیدی، کارشناس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تایباد نیز در این رابطه به خبرنگار ما گفت: چنانچه درختان در فصل زمستان هرس شوند با شروع فصل رویش درختان هرس شده دوباره جست زده و بهتر از قبل به رشد خود ادامه می‌دهند و این هرس باعث بهبود وضعیت درخت و رشد آن می‌شود. در تاغ، نوع برش براساس روش کارشناسی شده آن که برش با زاویه خاصی انجام می‌شود صورت می‌پذیرد که همه مراحل تحت نظارت کارشناسان مربوطه و با هرس کاران با سابقه انجام می‌شود.
انتهای پیام/