به گزارش صبح توس به نقل از درگزخبر، در چند سال اخیر شرایط اجتماعی به شدت دستخوش شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است؛ چراکه در هر جمع و یا محیطی می توان به سرعت متوجه شد که اکثر افراد حاضر تمرکزشان در روی گوشی همراهشان جمع شده است.

 شبکه‌ی اجتماعی و فضای مجازی در بین همه گروه‌های سنی جایگاه خود را یافته است و باعث شده اکثر افراد جامعه بخش قابل توجه از وقت خود را به سمت جامعه مجازی، که یک محیط جدید، ناشناخته و البته دارای خطر می باشد؛ سوق دهند.

متاسفانه اگر نگاهی به اخبار در فضای مجازی و همچنین روزنامه‌ها بیندایم متوجه می شویم؛ لحظه ای نیست که خبری از سرقت اطلاعات هویتی نظیر عکس، فیلم، رمز کارت بانکی و سایر اطلاعات شخصی از تلفن همراه نباشیم؛ که لازم به ذکر است؛ بیشتر این اتفاقات به دلیل عدم آگاهی افراد از سبک زندگی مجازی رخ می‌دهد.

 به عقیده نگارنده، شبکه های مجازی فرصت‌های زیادی را به کاربران خود می‌دهد؛ ولی نباید تهدیدات امنیتی و اجتماعی آن را به فراموشی سپرد.

متاسفانه در حال حاضر برخی از فضاها در شبکه های اجتماعی برای جوانان ما منشاء تهدید است و حتی در برخی از موارد به دلیل عدم استفاده سالم از این فضا، خود منشاء فساد و فحشا نیز گردیده است.

اگر بر روی موضوعات فضای مجازی و جنگ رسانه‌ای که شاخه جدیدی از جنگ نرم است؛ تمرکز کنیم و موضوعات را از سال‌های قبل مورد بررسی قرار دهیم متوجه می شویم؛ دشمنان ما نیز در این فضا بیش از گذشته سرمایه‌گذاری کرده‌اند و به بهترین شکل در حال بهره برداری هستند و هر روز با ارائه شایعه، موضوعات ضد فرهنگی و سبک زندگی غربی بر روی جامعه اسلامی ما اثر می‌گذارند؛ هر چند که تهدیدها و آسیبهای فضای مجازی در گذر زمان در حال شناخته شدن است؛ اما هنوز تهدیدهای آن نظیر اعتیاد به شبکه های مجازی، تهدیدهای اخلاقی، فرهنگی، دزدی اطلاعات همچنان ادامه دارد و کاربران شبکه‌های اجتماعی را مورد تهدید قرار می‌دهد.

نکاتی نظیر بالا بردن آگاهی، محدود کردن کودکان، عدم بارگزاری اطلاعات شخصی، چند راهکار ساده‌ای است که آسیب‌های شبکه اجتماعی را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد.

 حال که در کشور ما جامعه آماری عظیمی از این فضا استفاه می‌کنند؛ از طرفی باید رعایت بسیاری از نکات کلیدی و نه چندان سخت در این فضا فرهنگ سازی شود و از طرف دیگر باید این فضا و جامعه مجازی دارای متولی مشخص شود؛ تا میزان خسارت‌های احتمالی در آینده به حداقل برسد.

انتهای پیام/