به گزارش صبح توس به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان با اعلام این خبر افزود: تا دیشب نهم آذر بالغ بر سه میلیون و ۳۰۰ هزار زائر وارد مشهد شده اند که از این تعداد ۲۲۰ هزار زائران پیاده رضوی از استان های مختلف کشور هستند.

وی ادامه داد: به منظور پذیرایی و اسکان این زائران ۴۰۰ مدرسه آماده سازی شد که از این تعداد ۱۸۰ مدرسه برای اقامت زائران پیاده و ۲۰۰ مورد برای زائرانی که به صورت کاروانی و هیاتی وارد مشهد می شوند و تعدادی هم برای زائران فرهنگی تدارک دیده شد.

استاندار خراسان رضوی گفت: علاوه بر اماکن اقامتی رسمی و مدارس ۱۵ هزار نفر گنجایش اسکان اضطراری نیز برای شرایط خاص جوی در مشهد مهیا شد.

رشیدیان خاطر نشان کرد: هم اکنون روزانه در شهر مشهد ۳۳۰ هزار وعده غذایی توسط خیران، آستان قدس و سایر دستگاهها بین زائران حرم رضوی توزیع می شود.

وی تصریح کرد: فقط آستان قدس در مشهد اسکان و تغذیه ۵۰ هزار نفر را تامین کرده که خود بخشی از فشار کار را کاسته و خیران در قالب جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده نیز در مسیرها و شهر مشهد به خوبی در حوزه ارائه خدمت به زائران پیاده عمل کرده اند.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: ظرفیت مردمی برای ارائه خدمت به زائران و حضور و مشارکت دستگاهها و نهادهای مختلف در پذیرایی و استقبال از زائران رضوی طی ایام پایانی ماه صفر امسال در این استان افزایش یافت.

رشیدیان همچنین گفت: در طول ۸۰۰ کیلومتر جاده های اصلی خراسان رضوی منتهی به مشهد ۲۷۶ ایستگاه پذیرایی بین راهی برپا شد که بخشی از آنها در کنار خدمات مختلف ظرفیت اقامت شبانه را هم برای زائران فراهم کردند.

وی افزود: برخی از شب ها ۴۶ هزار نفر در این ایستگاه ها اقامت یافته و از خدمات بهداشتی، درمانی و پذیرایی آنها استفاده کردند.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: همچنین ۴۰۰ ایستگاه پذیرایی در مشهد جانمایی و فعال شد که به زائران خدمت می دهد.

وی گفت: همچنین امسال با انبوهی از متقاضیان خدمت به زائر مواجه شدیم. پارسال در مجموع ۷۵۰۰ نفر در سامانه خادمین افتخاری رضوی ثبت نام کردند اما امسال این رقم به ۵۳  هزار نفر رسید و هرکس در حد توان خود به این امر خیر ورود یافت، از در اختیار قرار دادن منزل تا خودرو یا تامین تغذیه جمعیتی و مانند آن.

رشیدیان فرهنگ خدمت به زائر امام رضا(ع) را رو به گسترش توصیف و بیان کرد: امسال هرکس تلاش می کرد در حد توان در این امر، ورود یابد و در کنار مردم دستگاههای مختلف نیز حضور و مشارکت گسترده داشتند.

وی حضور ۱۲۰ گروه پلیس، ۳۰ گروه راهداری، ۱۱۰ ایستگاه ثابت و سیار علوم پزشکی و ۶۴ آمبولانس هلال احمر به همراه نیروهای کمکی از ۹ استان را در طول جاده ها و استقرار چهار فروند بالگرد در جاده های سبزوار، ملک آباد، قوچان به مشهد برای امدادرسانی بخشی از این تلاشها برشمرد.

استاندار خراسان رضوی حضور ۱۵۰ گروه نظارتی برای کنترل وضعیت ارائه خدمات واحدهای اقامتی و مواد غذایی را از دیگر اقدامات ذکر و بیان کرد: برای تامین ارزاق این جمعیت گسترده هم تلاش زیادی انجام شد که از جمله آنها تامین و ذخیره دو هزار تن برنج، ۸۰۰ تن مرغ منجمد، ۸۰ تن گوشت قرمز و ۴۴۰ تن شکر بود.

وی همچنین حضور دستگاهها و مجموعه هایی همچون حج و زیارت، آب و فاضلاب، شهرداریها ،دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی، ارتش و سپاه پاسداران و نیروی انتظامی را سوای وظایف ذاتی این ارگانها در حوزه خدمت به زائران رضوی چشمگیر خواند.

رشیدیان گفت: در بعد فرهنگی و تبلیغی نیز با محوریت حوزه علمیه خراسان و آستان قدس رضوی قرارگاه فرهنگی فعال و در قالب آن ۲ هزار روحانی برای فعالیت در ایستگاهها صلواتی، مدارس و اقامتگاههای زائران ساماندهی شدند.

وی به برنامه ریزیهای گسترده به منظور تسهیل رفت و آمد و به ویژه بازگشت جمعیت انبوه زائران روزهای پایانی ماه صفر نیز اشاره و بیان کرد: بطور متوسط روزانه ۲۱۶ پرواز، ۱۰۰ رام ورودی و خروجی قطار و هزار دستگاه اتوبوس زائران و مسافران را در مسیرهای مختلف به مشهد و بالعکس طی این ایام جا به جا کردند.

استاندار خراسان رضوی گفت: برای بازگشت این جمعیت هم در سه روز پایانی ایام عزاداری، چهار هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس تدارک شده و قطارهای حومه ای برای زائران شهرهای اطراف اختصاص یافته است.

وی ابراز امیدواری کرد مجموعه این خدمات و حضور بیش از پیش زائران رضوی تقویت و مشارکت و نقش مردم در مدیریت این رخداد فرهنگی، مذهبی و اجتماعی پررنگتر و وجهه خدمت به زائران امام رئوف در مشهد و کشور گسترده تر شود.

رشیدیان در ادامه گفت: ظرفیتی که ایام سالروز رحلت پیامبر اعظم(ص)، کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع) و امام رئوف(ع) در دهه آخر صفر ایجاد می کند بسیار بالا و نقطه ثقل ارزشمند و حلقه وصل شیعه و سنی است.

وی ادامه داد: همزمان با این ایام مشهدالرضا همانند اربعین حسینی شاهد جلوه هایی از اتحاد و انسجام است چنانکه حضور زائران پیاده اهل سنت قابل توجه بود و امسال از استانهای مختلف چون خراسان شمالی، خراسان جنوبی، آذربایجان غربی، کردستان، سیستان و بلوچستان کاروان های هموطنان اهل سنت پیاده به مشهد مشرف شدند.

استاندار خراسان رضوی گفت: همچنین هموطنان اهل سنت در مسیرهای زائران پیاده درهای منازل خود را به روی آنها باز کرده و از زئران پذیرایی کردند و با ایجاد ایستگاههای صلواتی به زائران رضوی خدمت کردند.

وی افزود: در شرایطی که دشمنان اسلام، سلفی ها و وهابیها می کوشند اختلاف و تفرقه را دامن بزنند در این ایام شاهد وجوه ارزشمندی از محبت و رافت و مهر اسلام بودیم که در مراسم اربعین حسینی و اینک در جوار امام رئوف نمودی درخشان دارد.

انتهای پیام/