به گزارش صبح توس به نقل از درگزخبر، اینترنت نعمت بزرگی است که در یک دهه اخیر به دلیل دارا بودن فواید و پتانسیل های گوناگون، در اقشار مختلف جامعه رسوخ کرده است. اما متاسفانه این نعمت با وجود اهداف صهیونیستی، جاسوسی به نقمت تبدیل شده و ضرورت کنترل اینترنت و شبکه های اجتماعی را برای کشورها به وجود آورده است.

بنابراین هر کشور بر اساس شرایط ملی خود اقدام به کنترل اینترنت می کند؛ به عنوان مثال بیشتر کشورهای غربی بر روی مسایل امنیتی و کشورهای شرقی به طور عمده بر مسایل فرهنگی تمرکز می کنند. این کنترل سرانجام سبب پیدایش واژه ای به نام “فیلترینگ” شد.

بنابراین فیلترینگ تنها در یک کشور اتفاق نمی افتد و تمام کشورهای دنیا به مسایل فیلترینگ اهمیت می دهند و حتی برای آن پلیسی برای حفاظت گماشته اند.

بعضی از ملت ها علاوه بر آنکه خود کنترل کاملی بر فضای اینترنتی کشور خود دارند با این ابزار مدرن اقدام به جاسوسی و دخالت در افکار عمومی و حتی امورات داخلی کشورهای دیگر می کنند.

فضاهای مجازی که اخیرا در بستر اینترنت، تلفن های هوشمند و ذائقه ملت ها توسعه یافته است؛ فرصت جاسوسی و نفوذ را افزایش داده است؛ از اینرو ضرورت کنترل این فضا و یا فیلترینگ آن آشکارتر می شود.

با نگاهی اجمالی بر وضعیت فیلترینگ ایران، امکان دانلود راحت فیلترشکن و بازار داغ خرید و فروش وی­پی­ان­ها و مقایسه آن با سایر کشورها؛ ضرورت وجود فیلترینگ مناسب و قانونمند به عنوان یک سپر دفاعی در برابر اقدامات بیگانگان احساس می شود؛ ولی متاسفانه دستگاهای فرهنگی، امنیتی، اطلاعاتی و حتی قوای سه گانه نسبت به این ابزار جاسوسی غافل شده اند.

طبق اسناد بدست آمده ماموریت اصلی شبکه های اجتماعی صهونیستی بر دو اصل جمع آوری اطلاعات و نفوذ فکری خلاصه می شود و به دلیل آنکه سرورهای این شبکه های اجتماعی خارج از ایران می باشند و اطلاعات با پروتکل های رمزنگاری تبادل می شود؛ دستگاههای امنیتی کشور جهت پیگری جرایم رایانه ای در این شبکه های اجتماعی، به محتویات آن به طور کامل دسترسی ندارند.

بنابراین لازم است دولت در درجه اول شبکه های اجتماعی داخلی مبتنی بر تلفن های هوشمند نظیر شبکه اجتماعی "سلام" را در کشور تقویت نماید و در درجه بعد برای صرفه جویی اقتصادی و افزایش امنیت فضاهای مجازی حداقل سرورهای شبکه های اجتماعی خارجی نظیر تلگرام و اینستاگرام را برای کاربران ایرانی به داخل کشور منتقل نماید.

در پایان امیدواریم دولت، مجلس، قوه قضایه، ارگانهای امنیتی و حتی مردم به فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی توجه کافی نمایند و گامی موثر برای سازماندهی این فضا انجام دهند.

انتهای پیام/