به گزارش صبح توس به نقل از  پرستوها،  وحید احمدی معاون پژهشی و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری در چهارمین نشست مناطق ویژه علم و فناوری کشور  که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار داشت: از مواردی که در کشور باید بسیار بر روی آن کار کرد ایجاد یک اکوسیستم است زیرا فعالیت های بدون اکوسیستم تعریف شده ثمره ای ندارد.

وی با بیان اینکه دارای 2800 مرکز آموزشی و تحقیقاتی است، تصریح کرد: یکی از کمبود های ما با وجود 10 سال تجربه در زمینه فناوری تعریف نشدن اکوسیستم است.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم ادامه داد: در دنیای امروز پیشرفت با اکوسیستم در جوامع مختلف ممکن است که مادر کشور دانشگاهایی داریم که می تواند به عنوان اجزای یک اکوسیستم عمل کند.

احمدی تصریح کرد:   در یک جامعه ساختار و سازماندهی اجزا توسط یک اکوسیستم اداره می شود و در حقیقت دورازه های فناوری و علمی به کشور اکو سیستم توسعه است.

وی افزود: در زمینه ایجاد دروازه های علمی و ایجاد آن اشکالات زیادی وارد می شد و پیشنهاد ایجاد فضایی با موازی کاری گذشته را می دادند اما این بخش اکوسیستم توسعه جامعه محسوب می شود.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم ابراز داشت: ایجاد یک کریدور در 10 سال گذشته تصمیم گیری شده بود اما به علت تازه بودن طرح عملیاتی نشد که در دولت جدید با کارشناسی انجام شده یک سال و نیم برای این طرح انجام شده است.

احمدی با بیان اینکه در کشور اجزایی را داریم که به علت نبود اکوسیستم موثر عمل نمی کنند، افزود: نمونه عدم از استفاده از ساختار را در هیمن استان می توانید ببنید با توجه به ظرفیت های موجود در مشهد هم اکنون چینی ها ظرفیت توریستی و تجاری را استفاده می کنند.

وی ادامه داد: در کشور ما توانایی ساخت محصولات فرهنگی و تجاری وجود دارد که منشا گرفته از تاریخ و اندیشه ایرانی است در صورتی که هم اکنون بازار سوغات مشهد از کالاهای چینی پر شده است.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم با تاکید بر اینکه مدیران استان خراسان رضوی، بیان داشت: حرکت آغاز شده در زمینه ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری از نگاه ما بسیار مثبت است و همیشه در زمنه اجرایی شده آن فرصت وجود دارد.

وی در انتها بیان داشت: در زمینه حمیات از شکرت های دانش بینان اصلاحاتی باید انجام شود که محل های کانون های اصلی و  جذب سرمایه گذاری خارجی و همچینن روابط بین المللی و شبکه ملی اطلاع رسانی از برنامه هایی است که در دستور کاروزرات علوم قرار دارد.

انتهای پیام/