به گزارش صبح توس، به نقل از ندای چناران، حجت الاسلام مظفر تاجی، خطیب جمعه چناران درخطبه های نمازعید قربان اظهار داشت: عید قربان، روز اثبات عشق و تسلیم است ؛ روزی که انسان در برابر معشوق، خود و همه چیز را فدا می کند و تعبد و پرستش خدا را آن گونه که شایسته است به معرض دید همگان می گذارد.

وی ادامه داد: در این روز به گونه ای شایسته عمل می کنیم تا ابراهیم و اسماعیل وار از آزمایش و امتحان به در آییم. آن گونه تسلیم امر حق می گردیم و تمام وجود و هستی خویش را تقدیم حق تعالی می نما ییم که پاداش نیکوی وعده داده شده را از خداوند سبحان دریافت کنیم.

وی افزود: در این روز با شکوه، خاطره عشق و ایثار حضرت ابراهیم (ع) و اسماعیل(ع) و هاجر را تجدید می نماییم و نشان می دهیم که عشق و ایمان ما ،در چه مرتبه ای و آرزوی وصل در چه حدی است و تا چه اندازه به تعبد و تسلیم رسیده ایم

امام جمعه چناران خاطر نشان کرد: عيد قربان عيد پاك ترين هاست عيد سر سپردگي و بندگي است. عيد بر آمدن انساني نو از خاكسترهاي خويشتن خويش است. عيد قربان عيد نزديك شدن دل هايي است كه به قرب الهي رسيده اند. عيد قربان عيد برآمدن روزي نو و انساني نو است. عيد قربان عیدرهايى از تعلقات است. رهايى از هر آنچه غيرخدايى است. در اين روز حج گزار، اسماعيل وجودش را، يعنى هر آنچه بدان دلبستگى دنيوى پيدا كرده قربانى مى كند تا سبكبال شود.

حجت الاسلام تاجی اظهار داشت: فلسفه قرباني کردن دراین روز،رمز فداكاري و از خودگذشتگي و دادن جان در راه محبوب و حد نهايي تسليم در برابر معبود است يعني همچنان كه خون اين قرباني را در راه تو اي خالق يكتا بي دريغ مي ريزم حاضرم بدون هرگونه تعقل در راه دفاع از حريم دين و اجراي فرامين آسماني تو از جان خود نيز بگذرم و خون خود را تقديم پيشگاه اقدست نمايم.

وی ادامه داد: خداوند متعال اصل قربانی کردن را از شعائر الله دانسته و آن را نشانه ی بزرگداشت و سپاس گزاری مؤمنان بر نعمت هدایت معرفی کرده و قربانی کننده را در گروه و خیل محسنین و نیکوکاران داخل کرده است.

خطیب جمعه چناران تصریح کرد: از جمله آموزه های اسلام برای تکامل و رشد انسان ها، ایثار از جان و مال در راه خداوند یگانه می باشد؛ به این معنا که انسان، همه دارایی ها و امکاناتش را امانتی الهی بداند که باید در طریق بندگی هزینه کند. قربانی کردن نیز نمادی از قطع دلبستگی و وابستگی ها و جلوه ای از ایثار مال و جان در راه محبوب واقعی و رضای خداوند متعال می باشد. البته آنچه که از قربانی کردن و رسیدن به مقام قرب الهی به وسیله ذبح گوسفند، لحاظ شده است قطع علقه های روحی و مالی است که باعث تقوای قلب و طهارت نفس می گردد.

فلسطین در آستانه انتفاضه سوم

حجت الاسلام تاجی با اشاره به دور جدید حملات صهیونیست ها علیه مسجد الاقصی گفت : حملات صهیونیست ها علیه مسجد الاقصی بسیار گسترده تر از ادوار قبل است. چرا که این بار اهداف متنوع و خطرناکتری در ورای این حملات قرار دارد. صهیونیست ها با هوشمندی تمام برهه کنونی را برای این حملات انتخاب کرده اند، چرا که در حال حاضر افکار عمومی مسلمانان سرگرم تروریست ها در منطقه است و هر یک از کشورهای عربی که روزی سردمدار حمایت از فلسطین بود، اکنون با مشکلات داخلی دست و پنجه نرم می کند.

وی اظهار داشت: بنابراین صهیونیست ها در حالی که رسانه ها و افکار عمومی جهان اسلام درگیر موضوع تروریست های داعش و جبهه النصره و دیگر گروه ها است از سکوت خبری در مورد فلسطین استفاده کرده و حملات جدیدی را علیه مسجد الاقصی شروع کرده اند.

وی ادامه داد: یکی از اهداف صهیونیست ها از حملات جدید تغییر ساختار حقوقی و اداری مسجدالاقصی، تلاش برای یهودی ‌سازی، اجرای تقسیمات زمانی و مکانی و اجازه برگزاری مراسم مذهبی یهودیان در این مسجد اعلام شده است. صهیونیست ها سال ها است که به دنبال اجرای طرح تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی و محدود نمودن حضور مسلمانان در این مکان مقدس هستند. این اقدام و طرح صهیونیست ها پیش از این در مورد حرم شریف ابراهیمی در الخلیل در جنوب کرانه باختری اجرا شده است.

حجت الاسلام تاجی تصریح کرد: برخی اسناد نشان می دهند صهیونیست ها با تونل هایی که در زیر مسجد الاقصی حفر کرده اند، امنیت این مکان را با تهدیداتی مواجه کرده اند و ممکن است این مکان مقدس تخریب شود. به باور یهودیان احداث مجدد معبد سلیمان در این مکان یکی از شروط ظهور منجی است. بنابراین صهیونیست ها با بهانه قراردادن این موضوع هر سال تغییراتی در مسجد الاقصی انجام می دهند و در شرایط کنونی طرح تقسیم زمانی و مکانی که خطرناک ترین طرح در این مورد است را به اجرا گذاشته اند.

خطیب جمعه چناران افزود: شدت حملات دور جدید باعث شده است که مردم فلسطین خود را در آستانه قیامی دیگر علیه اسرائیل ببینند. اما این قیام زمینه ها و مقدماتی لازم دارد که شاید بتوان مهم ترین آن را اتحاد گروه های داخلی فلسطین و اتحاد مسلمانان کشورهای دیگر در مورد موضوع فلسطین دانست.

وی ادامه داد: به نظر می رسد در شرایط کنونی زمینه برای شروع انتفاضه سوم در فلسطین بیش از هر زمان دیگری مهیا شده است ،اکنون وقت آن است که ملت های مسلمان در کنار یکد یگر قرار بگیرند و نگذارند مسئله فلسطین به بوته فراموشی سپرده شود.

هیچ سلاحی نمی ‌تواند نفوذ معنوی انقلاب اسلامی را در دنیا کند سازد

حجت الاسلام تاجی با اشاره به برگزاری کنگره عظیم حج وپیام ولی امرمسلمین برای حجاج گفت : طراحان نظام سلطه به ‌شدت در حال جنگ نرم با جامعه مسلمانان هستند تا آنان را از فرهنگ و اعتقادات خود دور کنند و در یک پروسه زمان بر مسلمانان را غربی کنند و اسلام آمریکایی و اسلام سکولاری را در برابر اسلام ناب محمدی قرار دهند.

وی اظهار داشت: با این اوضاع و شرایط موج اسلام هراسی در دنیا بیداد می کند، ولی با این وجود امروزه گسترش اسلام در جوامع اروپایی و آمریکایی رشد چشم‌ گیری داشته است که نمونه آن بیداری اسلامی است و این میسر نمی ‌شد مگر با تاثیر انقلاب اسلامی ایران و نفوذ معنوی که در بین مسلمانان جهان ایجاد کرده است.

وی تاکید کرد: امروز جامعه مسلمانان به‌ خصوص مسلمانان غرب آسیا و شمال آفریقا با معضلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند، مهم ترین چالشی که امروز جهان اسلام با آن مواجه است بحث چند دستگی است که در بین مسلمانان به ‌وجود آمده است، به خصوص تکفیری هایی که به جز خود همه را کافر می ‌پندارند.

خطیب جمعه چناران خاطر نشان کرد: امروز معضل داعش و القاعده باعث چند دستگی در بین مسلمانان جهان شده است که با اقدامات ناپسند و خلاف آموزه ‌های دینی اسلام موجب بدبینی مردم نسبت به اسلام شده است و متاسفانه از سوی رژیم صهیونیستی جهانی و با پول چند کشور محدود مسلمان از جمله عربستان، قطر، ترکیه و ... ظهور و گسترش پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: امروز با رفتار بد و ناپسند گروه‌های تکفیری، اسلام هراسی برضد مسلمانان جهان ایجاد شده است. متاسفانه عدم وحدت مسلمانان و بعضی ارتباطات پنهانی سران بعضی ازکشورها با رژیم اشغالگر قدس باعث شده است که صهیونیسم بیشتر به آزار مسلمانان بپردازد و هر روز دامنه تجاوز خود را گسترش دهد.

حجت الاسلام تاجی بیان داشت: باهمه وجود امروز می‌ بینیم انقلاب اسلامی با هدایت مقام معظم رهبری در اقصی نقاط جهان ریشه دوانده است و هیچ سلاحی نمی‌تواند این نفوذ معنوی را کند سازد، امروز جامعه مسلمانان نیاز به رهبری واحد و وحدت کلمه دارند که اگر این میسر شود جهان اسلام به ‌صورت یکپارچه می‌تواند در مقابل چالش‌های پیش‌رو پیروز شود.

وی ادامه داد: ولی اگر این تفرقه و چنددستگی در بین جامعه مسلمانان ادامه پیدا کند، در آینده چالش‌ هایی مانند داعش سرباز کرده و تروریسم به نام دین مسلمانان را به عقب ‌نشینی می ‌کشاند.

وی تاکید کرد: اگر منویات مقام معظم رهبری در متحدسازی جهان اسلام اجرا شود مسلمانان بزرگ ‌ترین، پرقدرت ‌ترین و ثروتمند ترین جوامع خواهند بود.

داعش بهانه آمریکا برای نابودی زیرساخت های اقتصادی عراق و سوریه

خطیب جمعه چناران بااشاره به ائتلاف ضد داعش گفت : یک سال از آغاز حملات ائتلاف بین‌ المللی تحت رهبری آمریکا علیه تروریست های داعش می گذرد و این ائتلاف نه تنها موفقیتی در مقابل داعش کسب نکرده، بلکه در جهت کمک رسانی و تقویت تکفیریها قدم برداشته و تردیدها نسبت به اهداف و نیات واقعی ائتلاف را افزایش داده است.

وی ادامه داد: داعش برای آمریکا هدف حمله نیست، بلکه بهانه ای برای نابودی زیرساخت های اقتصادی عراق و سوریه است و حملات آمریکا به مردم عراق، به بهانه حمله به تروریست ها در یک سال گذشته نیز حاکی از این امر است .

وی افزود: با گذشت یک سال از عمر این ائتلاف، در صحنه تحولات میدانی نه تنها موفقیت هایی به دست نیامده است، بلکه در این مدت تکفیری های داعش در برخی مناطق عراق و سوریه به پیشروی هایی دست یافته اند.

حجت الاسلام تاجی اظهار داشت: در واقع حملات ائتلاف نه تنها نتوانسته داعش را در عراق و سوریه متوقف کند بلکه در یکسال گذشته دامنه حملات این گروه به کشورهای دیگر از جمله اروپا نیز کشیده شده است. حمله داعش به دفتر مجله «شارلی ابدو» در فرانسه و عملیات انتحاری در کویت و عربستان دلیلی بر ناکارآمدی ائتلاف در مقابله با این غول چند سر است. از آنجا که مقامات غربی بارها اعلام کرده اند برای نابودی داعش بین سه تا 10 سال زمان لازم است، تحلیلگران اطلاعاتی آمریکایی در کوتاه‌ مدت افق روشنی را برای پس زدن یا شکست داعش پیش‌بینی نمی ‌کنند.

خطیب جمعه چناران خاطر نشان کرد: همه این مولفه ها، یعنی نابودی زیرساخت ها در سوریه و عراق در کنار حمایت های مالی و تسلیحاتی از تروریست ها، نشان می دهد نابودی داعش هدف این ائتلاف بین المللی نبوده و تنها برای فریب افکار عمومی است. در همین زمینه انتشار تصاویری از ارسال کمکهای تسلیحاتی هواپیماهای امریکایی به تروریست های داعشی، نیّات واقعی آمریکا در نبرد با داعش را بیش از پیش نمایان ساخت و شک و تردیدها در رابطه با جعلی بودن جنگ ضد تروریسم را به یقین تبدیل کرد.

انتهای پیام/