به گزارش صبح توس به نقل از ندای چناران، بحث فقدان کیفیت خودروی تولید داخل، سالهاست که مورد انتقاد مردم است و با گسترش فضای مجازی و رسانه ها و شبکه های اجتماعی، مردم می توانند نارضایتی خود را راحت تر و با پژواک بیشتر منتقل کنند و امروز این نارضایتی نمود بیشتری پیدا کرده است؛ از طرفی ضعف خودروسازان در بهبود کیفیت و کاهش قیمت، رکود و مشکلات اقتصادی در کشور و همچنین ضعف قدرت خرید مردم، فضا را به سمت نخریدن خودروی ملی برده است.

در فضای مسئولین و خودروسازان متاسفانه حمایت های بیجا و غیر هدفمند که در سال های اخیر از دو خودروساز ملی صورت گرفته است؛ مشکل ساز شده است.

به نظر می رسد در صنعت خودرو سازی شاهد حمایت های بیجایی بوده ایم؛ جریانات سیاسی و اقتصادی خاصی سالها سودهای کلانی به دست می آوردند و با عنایت به انحصاری وجود دارد در بحث تولید کیفیت و خدمات پس از فروش نتوانسته اند موفق باشند.

فقدان سیاست گذاری صحیح در مقوله افزایش کیفیت خودروهای تولید داخل و عدم تولید محصولات رقابتی که با خواست و نیاز مشتری منطبق باشد، چالش های اساسی صنعت خودروسازی کشور است.

البته برخی کارشناسان از موالفه سومی نام می برند که در کنار مردم و خودروسازان ایفای نقش می کند؛ جریان مشکوکی است که با بزرگ نمایی مسائل موجود، سودهایی اقتصادی را می برد. بورس بازها یی که به دنبال کاهش قیمت سهام ایران خودرو و سایپا هستند و در صدد اند بعد از خرید گسترده این سهام ها سودهای کلانی را ببرند.

برخی مطرح کرده اند که خودروسازان بی کیفیت چینی در این برنامه نقش بازی می کنند تا سلیقه مردم را به سمت خرید خودروی بیکیفیت چینی و واردات سوق دهند.

اما این مسال نافی نقش دولت و خودرو سازها در این مساله نیست هرچند درمورد بحث قیمت در حوزه نیروی انسانی و تولید با کیفیت و ضریب بالا مشکلاتی چه به لحاظ مدیریت و چه به لحاظ تولید وجود دارد، نیروی انسانی فاقد فرهنگ تولیدی خوب ، سبب می شود که محصولی تولید شود که نوعی سمبل کاری و ضعف درآنها مشهود است.

چه نیروی انسانی که به عنوان کارگر به کار گرفته می شود و چه نیروی انسانی که در بحث مدیریت و مدیریت منابع استفاده می کنیم ضعیف است و این نیز می تواند یکی از عواملی باشد که تولید کالا در کشور ما گران تمام می شود.

کاهش قیمت با توجه به این شرایط که تولید در کشور ما گران تمام میشود نه تنها در بحث خودرو بلکه در سایر تولیدات تولید در کشور ما گران و کم کیفیت تمام می شود نمی شود زیاد امیدوار بود که قیمت ها را کاهش دهند ممکن است تولید کنندگان برای مدتی شرایط فروش را تغییر بدهند و با شرایط اقساط و ... محصولات خود را به فروش برسانند و نهایتاً مقدار ناچیزی تخفیف دهند .

بخشی از مردم بعد از توافق هسته ای احساس کردند پس از توافق، دروازه های کشور ما باز می شود و معجزه می شود خودروهایی با کیفیت با هزینه های ناچیز وارد می شود و مسئولین هم به این مساله دامن زدند . در عمل دیدیم که اتفاق چندانی نیفتاد . هرچند ورود تکنولوژی و سرمایه گزاری های اروپایی به صنعت خودروسازی ما محتمل می باشد؛ اما با توجه به انحصار داخلی در این صنعت و با توجه به مشکلات نیروی انسانی و عدم کارایی آن، انتظار خروجی خاصی برای مردم وجود نخواهد داشت .

قبل تحریم هم مردم از عملکرد خودرو سازها ناراضی بوند اگر بهترین خودروسازهای دنیا نیز بیایند و تولید کند با توجه به انحصار داخلی که وجود دارد و همچنین جریان های قدرتمند اقتصادی و فسادی که در صنعت خودرو سازی ما وجود دارد و همچنین مباحث نیروی انسانی چه در عرصه تولید و چه در عرصه مدیریت بدون شک اتفاقی که افکار عمومی انتظار دارند نخواهد افتاد.

باید یک توافق بینابینی بین دولت و خودروساز صورت بگیرد و دولت و وزارت صنعت برای یک بار ورود پیدا کند و برای همیشه مشکل خودروسازی کشور را حل کند . باید روشن شود که می خواهیم تولید خودروی بیکیفیت داشته باشیم و این روند را ادامه دهیم ویا این که می خواهیم در این صنعت پیشرفت کنیم؟ این مساله اول باید حل شود و در مورد آن سایست گزاری شود.

درچند سال اخیر برخی کشورهایی که خودروساز نبودند خودرو ساز شدند و ما هنوز همان حرکت لاک پشتی خودمان دچار مشکل هستیم.

تکلیف صنعت خودروسازی کشور یک بار برای همیشه مشخص شود و باید جلوی آن رانت ها و سرپل ها و گلوگاه های فساد گرفته شود و خودروسازها مجبور شوند تولیدات خودشان را کیفی سازی کنند.

باید تکلیف خودروسازی کشور برای یک برنامه بلند مدت روشن شود و خودروسازها دیگر نتواند به سمتی حرکت کنند که مردم و مصرف کنندگان را ناراضی نگه دارند و دولت و خودروسازها از مردم عذرخواهی کنند و یک برنامه کوتاه مدت و میان مدت و همچنین برنامه بلند مدت خود را برای حل مشکلات مشکل صنعت خودرو ارائه دهند.

رضا عابدی گناباد، تحلیل گر مسائل اقتصادی

انتهای پیام/