به گزارش صبح توس، در سریال‌های نامناسب شبكه‌های ماهواره‌ای سنت‌های اجتماعی و فرهنگی كشورها مورد تحقیر قرار می‌گیرند، نقش‌های خانه‌داری، همسری ومادری در این فیلم‌ها زیر سؤال رفته و بیشترین تأكید آنها نشان دادن ارزش كار زن دربیرون از خانه است. عدم اعتماد زوجین به یكدیگر، آسیب‌ برخی از برنامه‌های ماهواره‌ای است، در فیلم‌های نامناسب ماهواره‌ای امیال جنسی در خارج از حریم خانواده ارضا شده و این ارضای عاطفی میان زن و شوهر از عرصه خصوصی به عرصه عمومی منتقل می‌شود؛ در حالی كه اسلام این امیال را پشتوانه حفظ خانواده و وسیله استحكام آن می‌داند. این فیلم‌ها تلاش می‌كنند تا خانواده‌های تك والدی را در جامعه رواج دهند و الگویی برای زنان و دختران در كشورهای جهان سوم و به ویژه كشورهای مسلمان ایجاد كنند همچنین با تغییر تصویر ذهنی زنان و مردان الگوهایی را كه خود می‌خواهند برای آنها مطرح می‌كنند. پوشش نامناسب زنان در این فیلم‌ها، سبك زندگی و نوع پوشش زنان ایرانی را تغییر می‌‌دهد و امروز بخش وسیعی از بدحجابی‌های كشور به دلیل تأثیرپذیری افرادبدحجاب از ماهواره است، تمام پوشش‌ها و آرایش‌های نامناسب از طریق ماهواره ساماندهی می‌شود. امروز امواج ماهواره بدون كنترل وارد خانه‌های ایرانیان شده و بسیاری از ارزش‌های ایرانی و اسلامی را حذف كرده و ناهنجاری‌های مد نظر غرب را درخانواده‌های ایرانی جایگزین می‌كند كه مدیران فرهنگی باید با راهكارهای اصولی دراین عرصه وارد عمل شوند. درخصوص تأثیر ماهواره و اینترنت روی خانواده‌هایی كه به این ابزار دسترسی دارند،‌ هشدار می‌دهند ‌استفاده از ماهواره می تواند باعث بروز آسیب‌های جدی در خانواده‌ها ‌شود. اما به طور كلی، رواج بی‌بند و باری در خانواده‌ها از جمله عوارض استفاده نادرست ازماهواره است. مدگرایی و اعتقاد پیدا كردن به خرافه‌پرستی، رسومات و رفتارهای غیر‌اصولی و مشكل‌ساز، از دیگر مضرات استفاده از شبكه‌های ماهواره‌ای و اینترنتی است.

استفاده از ماهواره بدون كنترل والدین بخصوص برای دختران جوان كه در سن رشد هستند،موجب بروز مشكلات شخصیتی كردهوحریم‌های بین افراد خانواده را از بین می‌برد.

شبكه‌های ماهواره‌ای، زبان‌، فرهنگ و  بینش خانواده‌ها را در محاصره خود قرار داده اند: بر اساس پژوهش‌های انجام شده، در حال حاضر حدود ۳۰ درصد ازخانواده‌های ایرانی از ماهواره استفاده می‌كنند و ۹۰ درصد از آنها فقط تماشاچی فیلم‌ها و سریال‌های ماهواره‌ای هستند. در حال حاضر ۵‌/‌۴ میلیون گیرنده و دیش ماهواره‌های غیرمجاز در كشورمان فعال است. برخی معتقدند میزان استفاده وضریب نفوذ این مهمان ناخوانده در نظام رسانه‌ای كشور بیش از آمارهای رسمی است، چون هنوز بسیاری از مردم از بیان این كه در خانه خود دیش گیرنده شبكه‌های ماهواره‌ای دارند، خودداری می‌كنند.

مراقب بچه‌ها باشیم: خانمي می‌گوید از صبح كودك ۳ساله‌اش را مقابل شبكه كارتون ماهواره می‌نشاند تا به كارهایش برسد، رنگ و لعاب كارتون‌ها آنقدر زیاد است كه كودكش پلك نمی‌زند، اما یك‌روز كه از آشپزخانه كودك راتماشا می‌كرد دید كه سكوت و بی‌تحركی فرزندش مشكوك است. وقتی از آشپزخانه بیرون آمدو صفحه تلویزیون را نگاه كرد برای چند لحظه خشكش زد. از انیمیشن، صحنه‌های مستهجن پخش می‌شد.

بايد بدانيم كه كودكان ۲۰ برابر بیش از بزرگسالان از تلویزیون اثرپذیری دارند، يعني بیست برابر مادر، كودكش از آن اثر می‌پذیرد.

آسیب‌های ماهواره:

۱- افزایش جرایم: توسط نمایش تصاویر خشونت بار وسهل و آسان نشان دادن کشتار و قتل و هر گونه جنایت با سلاح سرد و گرم ترس بیننده را فرو می‌ریزد و موجبات بالا رفتن آمار جرم و جنایت در جامعه را پدید می‌آورد.

۲- ترویج مد گرایی و ارائه مد های آرایشی و پوشش زننده:

امام صادق (علیه‌السلام)فرمودند :اوحی الله عزّ و جلالی النبی من الانبیاء قل للمؤمنین: لا تلبسوا لبس اعدائیو لا تطمعوا طعام اعدائی ولا تسلکوا مسالک اعدایی، فتکونوا اعدائی کما هم اعدائی : خداوند بزرگ به پیامبری از پیامبرانش وحی نمود که به مؤمنین بگو: لباس دشمنان مرا نپوشید، غذای آنان را نخورید و از راه آنان نروید (آنان را الگوی خود قرار ندهید) که در این صورت از دشمنان من محسوب می‌شوید، همان طور که آنان دشمنان من هستند. (علل شرایع ج ۲ ص ۳۴۸)

۳-  از بین رفتن قبح روابط غیر اخلاقی در بین مردم: قال الله تبارک وتعالی : ان الذین یحبّون ان تشیع الفاحشه فی الذین آمنوا لهم عذاب الیم : برای کسانی که دوست دارند در باره مؤمنان تهمت زنا شایع شود ، در دنیاو آخرت عذابی دردآور مهیاست خدا می داند و شما نمی دانید . (نور آیه ۱۹)

۴- پایین آمدن سطح رضایتمندی همسران:

مرد و یا زنی که همواره صحنه های مستهجن به واسطه فیلم‌های ماهواره برای او عادی شده باشد دیگر به واسطه همسر راضی نمی‌گردد. و این اولین قدم فساد زن و مرد در خانواده می‌باشد. حضرت علی (علیه‌السلام) فرمود: هرگاه از زنی خوشتان آمد نزد همسر خود بروید (وبا او رابطه زناشویی برقرار کنید). زیرا همسر شما هم مثل اوست و برای شیطان در قلب خود راهی قرار ندهید، تا اینکه آن زن از خاطر شما برود.

۵- بلوغ زودرس: اگر نوجوان يا جواني صحنه‌هايي رادر ماهواره مي بيند،كه نبايد ببيند اگر شرايط ازدواج و تشكيل زندگي زناشويي را نداشته باشد، خواهد كوشيد عطش كاذب خود را از راههاي ديگر فرو نشاند. اين‌جاست كه مشكلات اخلاقي ديگري مانند روابط نادرست و… پديد مي‌آيد.

۶- رفتار نامطلوب كودكان و نوجوانان: كودكان ونوجوانان وقت زيادي براي تماشاي برنامه هاي تلويزيوني و ماهواره‌اي كه تا پاسي از شب ادامه مي يابد،هزينه مي كنند لذاصبح‌ها با تاخير به كلاس درس مي روندو خواب آلود هستند؛ در نتيجه، بيش‌تر اين افراد، رفتارنامطلوبي در مدرسه دارند. راهكارهاي اصلاحي: الف: رسالت اصلي مسئولان فرهنگي: ايمن‌سازي افراد، بويژه جوانان و نوجوانان در برابر هجوم بيگانگان و افزايش قدرت مقاومت آنان. ايمن سازي نيز تنها با برنامه ريزي همآهنگ و درازمدت، براي فرهنگسازي ديني، گسترش شناخت معارف الهي و تنومند ساختن باورهاي اصيل مذهبي در جامعه، ميسر است كه مي‌تواند با گذشت زمان افرادجامعه را به خودآگاهي و خودباوري برساند. وهم چنين، نوجوانان بايد به گونه ‌اي تربيت شوند كه آگاهانه و با اختيار كامل، از آلودگي و گناه بپرهيزند. ب: خوداري نمودن ازبرخوردهاي فيزيكي و محدوديت آفريني در استفاده از ماهواره و اينترنت و….. جمع آوری خانه به خانه بشقاب ماهواره هاراه چاره این مشكل نیست. در حال حاضرراه‌های دیگری جایگزین ماهواره شده است و نمی‌توان با این روش‌های فیزیكی درمقابل این هجوم ایستاد.اگرمحدوديت آفريني در استفاده از برنامه‌هاي ماهواره، بدون جايگزين كردن برنامه‌هاي سازنده و مورد علاقه جوانان باشد، به نتيجه نخواهد رسيد و جوانان به انحراف‌ها و مشكلات ديگري دچار خواهند شد. بنابراين، با انتخاب برنامه‌هاي مناسب يا جايگزين كردن فعاليت‌هاي ديگر به جاي تماشاي برنامه هاي ويرانگر ماهواره‌اي، مي‌توان از پيآمدهاي منفي آن‌ها پيش‌گيري كرد.

ج: تلاش براي رشد فرهنگ اسلامي در جامعه: (در اين راه، از روش‌هاي زير مي‌توان بهره گرفت.

۱- عمل به ارزش‌هاي مكتبي و ملّي از جانب مسئولان نظام: ما مراكز تصميم گيرنده داريم؛ كميسيون هاي مجلس، صدا سيما، وزارت ارشاد، مطبوعات اسلامي، حوزه هاي علميه، اين همه مؤسسه هاي فكري و فرهنگي، و…… واقعاً براي حل چنين مشكلاتي بايد راه كار بدهند كه چگونه مي توانيم هم گام با دنيا پيش برويم.واز مزاياي آن بهره مند شويم واز آفات آن در امان بمانيم؟امّاچرا به مسائل اخلاقي، اهميت داده نميشود.در سالهاي اخيربا اطلاع رساني چقدر بهداشت رافعال كرديم !مثلا براي بيماري وبا،دادوبيدادآقا، راه جلوگيري آن اين است، راه مقابله با آن، اين. تلويزيون اين كار را بكند؛ راديو آن كار را. باغ هاي سبزي را زير و رو كنيد؛وبا، در پيش است. ما درباره مشكلات فرهنگي مان كه اين قدر فرياد مي زنيم از غذاي فاسد بدتر است، واقعاً چند كميسيون و كميته علمي و فكري و تخصصي گذاشته ايم؟

۲-  برداشتن محدوديت‌هاي غيرضروري در زمينه‌هاي گوناگون، تا آن‌جا كه به رواج ضد ارزشها نيانجامد.

۳- تهيه فيلم‌هايي با موضوع‌هاي متناسب با تعليم و تربيت اسلام.

۴- ارايه برنامه‌هاي مناسب از تلويزيون.

۵- تهيه نوارهاي ويديويي مجاز و…

۶- تقویت باورهای دینی در میان افراد جامعه به ویژه زنان و دختران.

يكي از وظايف مبلّغان كه مرزداران اندیشه های دینی و فرهنگی جامعه هستند، بیدارگری نسل های امروز و فرداهاست زيرا در کلام و قلم و هنر این عزيزان سعادت موج می زند، واينان با تبلیغات ديني نقش عظيمي بر عهده دارند.

مي دانيم اسلام، کامل ترین شریعت آسمانی، با تبلیغ متولد شد و بقاء و جاودانگی آن نیز در سایه سار تبلیغ مبلغان و هدایت گران مذهبی به وجود خواهد آمد از این رو آشنایی مبلّغان فرهیخته و وارسته ی عرصه ی دین باوری با شیوه های گوناگون تبلیغی در سراسرايران امری ضروری است.

آگاهی از ابزارهای تبلیغ و جدید ترین شیوه ها و روش ها به مبلّغان این امکان را خواهد داد که افزون بر هدایت جامعه ی اسلامی به سوی سعادت و سلامت دینی، از ورود افکار و اندیشه هایی که بر مبنای دین گریزی و یا دین ستیزی است ممانعت به عمل آورند.

در جامعه ی کنونی بشری به علت گسترش ارتباطات و سهولت دست یابی به اندیشه های به ظاهر منطقی غرب و پیشرفت سریع تکنولوژی در جوامع گوناگون و در نتیجه مورد تهاجم فرهنگی قرار گرفتن کشورهای جهان سوم و در حال توسعه؛ تبلیغ های دینی نیز باید تحوّلی ژرف یافته و در شیوه ها و ابزارهای تبلیغی تجدید نظر گردد. ماهواره ها چشم های ناپاک قرن بیستم هستند که به عنوان خطری نابود کننده، فرهنگ و مبانی دینی ما را مورد حمله قرار داده اند و تبلیغات ما باید علاوه بر تعلیم مفاهیم و تعالیم مذهبی و دینی در پی خنثی کردن آثار شوم این پدیده ی فرهنگ برانداز باشند.

۷- تحكیم پیوندهای عاطفی میان اعضای خانواده: آشنایی کودک با آداب و ارزش ها و قواعد زندگی اجتماعی از طرق مختلفی صورت می گیرد که بهترین و اولین کانون نهادینه کردن این امر خانواده است.در خانواده مادران به عنوان محور کانون خانواده، نقش مؤثرتری در تفهیم این ارزش ها و قواعد برای کودکان وجوانان دارند. حضرت امام (ره) فرموده اند: مربی انسان ها زن است، سعادت و شقاوت کشورها بسته به وجود زن است. زن با تربیت صحیح خودش، انسان درست می کند و با تربیت صحیح خودش، کشور را آباد می کند و هم چنين می فرمایند: مادران مسئول اعمال فرزندان خود هستند و اگر یک بچه را خوب تربیت کنند، ممکن است سعادت یک ملت را همان بچه تأمین کند(در جای دیگری سهم بزرگی از آینده ملت ها و سعادت و هلاکت جوامع را در گرو کیفیت ایفای نقش تربیتی مادران بیان می فرمودند. ایشان زن را یکتا موجود تربیت کننده انسان هایی که سبب برکت برای جامعه ها می شوند، می دانستند.پس مادران بايد بيشتر با فرزندان ارتباط دوستانه ومنطقي داشته باشند.وفرزندان خود را رها ننمايند.

۸- حركت آگاهانه و صحیح مدیران فرهنگی جامعه برای كاهش اثرات منفی برنامه‌های ماهواره: مديران فرهنگي بايد بدانند كه شبكه ها به طور جدي بر اين جنبه تمركز كرده اند كه ضروريات دين اسلام را مورد هجمه قرار دهند. تبليغ مسيحيت جدي است. تبليغ افكار الحادي و مسايلي چون شيطان پرستي جدي است. هدف دشمن، هجمه به انقلاب و ارزش هاي انقلاب است؛ در نتيجه، در سه بعد اخلاقي، اعتقادي و سياسي، ما مورد هجوم گسترده دشمنان هستيم. بايد ابزار و روش هاي مقابله موثر و مفيد امروزي را شناسايي كنند. ما منكر فايده برخي شبكه ها نيستيم؛ اما دفع ضرري كه ضروري است، مهم تر است، يا استفاده مفيدي كه ضروري هم نيست؟ شما قضاوت كنيد!

۹- حركت مقابله‌ای صدا و سیما برای ساختن و بازنمایی مجدد ارزش‌های جامعه وصیانت از حریم خانواده به منظور مقابله با اثرات منفی فیلم‌های نامناسب ماهواره‌اي:

صدا وسيما بايددر ساخت فيلم ها مديريت كند تا از آموزه هاي ديني وفرهنگي استفاده شود واز سوق دادن محتواي فيلم ها به دوستي هاي قبل از ازدواج دختر ها وپسرها وانواع واقسام دزديها وجنايات وآرايش ومدهاي بي رويه وخانه هاي آن چناني و…. پرهيز گردد.

۱۰- آگاهی دادن مردم به آسیب‌های ماهواره و اهداف آن: بايد شيوه هاي مبارزه بااهداف غرب و امريكا را به مردم آموزش بدهيم و بايد مردم را آگاه كنيم؛اولين شيوه مبارزه آگاهي دادن به مردم است. بگوييم خواهر برادر! اگر امريكا مي آيد انواع مفاهيم به ظاهر قشنگ مثل آزادي و دموكراسي را واردمي كند، دلش براي آزادي و دموكراسي ما نسوخته است. اگر آن جوان اين را بداند، اگر آن شناخت رابدهيم،واگربه جوان تفهيم كنيم،كه دارند انسانيت را از تو مي گيرند، دارند تبديلت مي كنند به يك حيوان انسان نما؛ جوان به صورت خودكار تصميم صحيح را اتخاذ مي كند. با توهين و دعوا نمي شود به مردم فهماند؛ كرامت انسان ها بايد حفظ شود.

۱۱- فرهنگ سازي: ما بايد توليد نرم افزار كنيم، توليد هنر كنيم؛ يعني اگر تكي است ، پاتك داشته باشيم؛ يعني ما هم بياييم انواع شيوه هاي دشمن را استفاده كنيم. اگر شبكه هاي ماهواره اي است، ما هم بياييم ماهواره بفرستيم. ، اگر اينترنت وجود دارد، سايت هاي خوب را راه اندازي كنيم.

۱۲- شناخت اهداف دشمن در تهاجم فرهنگي: ‌شناختن اهداف مهاجمان فرهنگي كه تلاش مي كنند:‌با دنيا گرايي، رفاه‌ طلبي و مصرف گرايي،و آزادي بي‌قيد وبندوهمچنين با گسترش فساد و فحشا از طريق تلويزيون، ماهواره و مجلات و نظاير آن عملا” اخلاق را از جوامع بزداينداگر نتوانيم نيازهاي فكري و فرهنگي‌افراد جامعه به ويژه نسل جوان و تحصيل كرده و تشنه حقيقت و انسانيت را پاسخ دهيم، ميدان براي هجوم فكري و‌تبليغي غرب باز مي‌شودومي توانند اهداف پليد خودرا به كرسي بنشانند.

۱۳- تقويت بينش دينى و سياسى: اعتقاد به خداوند وپيامبران وقيامت نوعي تعهد در انسان بوجود مي آورد ومصونيت انسان را در برابر يورش فرهنگي دشمن محافظت مي نمايد وسود جويان غرب را از كژروي وناهنجاريها ناكام ونااميد مي سازد چنين ايماني جامعه را به جهت گيري صحيح رفتاري سوق مي دهد قران كريم هم در اين باره مي فرمايد:……..يهديهم ربهم بايمانهم……. (پروردگارشان به سبب ايمانشان هدايتشان مي كند.

۱۴- دقت در برنامه هاىآموزش و پرورش كودكان ، نوجوانان و جوانان:

كودكان با دلهاى پاك و انديشه هاى شفاف براىپذيرش پيامهاى آموزشى و پرورشى از آمادگى ويژه اى برخوردارند. به گونه اى كه آثارپيامدهاى دريافت شده در روزگار خردسالى تا پايان زندگى در رفتار و كردار آنان باقي مى ماند. با توجه بدين حقيقت بزرگ دست اندركاران مسائل فرهنگى بايد از فرصت طلايىخردسالى سود برند و به يارى هنر، ورزش و انواع سرگرميها ارزشهاى والاى اسلامى را درژرفاى وجود فرزندان اسلام جاى دهند. البته روزگار نوجوانى و جوانى نيز ويژگيهاىخود را داراست و دولت اسلامى بايد به برنامه هاى مناسب و استفاده از كارشناسان مؤمن ، اين دو قشر را از كژ روى باز دارند و به سوى نيكبختى و سعادت هدايت كنند. نكته اى كه در اين نوشتار بايد ياد آورى شود آن است كه چنانچه برانديشمندان پوشيده نيست همه باورها را بر دوش دست اندركاران و دولتمردان نهادن وتنها ديگران را مسئول شناختن ، شيوه خردمندان نيست . زيرا بى ترديد همه در برابرآفريدگار مسئولند و بايد هر كس به فرا خور حال خويش با سازماندهى واحد پرورشى ويژه و به كار گيرى شيوه هاى گيرا، كودكان، نوجوانان و جوانان را چون گوهرى گرانبها زيرنظر بگيرد و از دستبرد دزدان چراغ به دست غرب حفظ كند.

۱۵- زدودن فقر اقتصادى: تنگدستى را شايد بتوان ازپليدترين پديده هاى جامعه به شمار آورد. حقيقت ناگوارى كه پيشوايان دين آن را به كفر نزديك دانسته اندو دانشمندان از آن به عاملى براى آغاز انحراف وبزهكارى ياد كرده اند. بى ترديد بسيارىاز ناهنجاريهاى اجتماعى چون سرقت ، ولگردى ، گدايى ، خود فروشى و… به علت تنگدستي و بى چيزى به وجود مى آيد. نگاهى گذرا به بزهكاران و ساكنان ندامتگاهها، ما را بدين حقيقت دردآور رهنمون مى شود كه شمار بسيارى از آنان در اثر تهيدستى ، پاى در اينراه شوم و بدفرجام نهاده اند. پديده فقر در هر جامعه اى كه چهره كريه خود را به نمايش بگذارد، مانند سيلى بنيان كن زير بناى تمامى ارزشهاى انسانى را از بن ويران مى كند و كاخهاى كرامت و شرافت آدمى را در بيغوله هاى ننگ و بدنامى تبديل مى كند ودر برابر پديده هاى اجتماعى خطرناكى همچون رشوه دهى و رشوه گيرى فريب و روباه صفتي و دزدى، حرص و طمع ، دست اندازى به اموال ديگران ، كم فروشى و… ارزشهاى فرهنگي جامعه را در كام شعله هاى سركش خود خواهد سوزاند. ۱۶- احياى عزت نفس: از جمله راههاى مبارزه با تهاجم فرهنگى ، احياى روحيه عزت نفس در بين اقشار مختلف جامعه مى باشد. بنابراين لازم است با تقويت اين روحيه و زدودن احساس خود كم بينى مردم جامعه اسلامى را از تقليد كوركورانه از روشهاى زندگى بيگانگان بازداشت امام صادق (ع) مي فرمايند: خداوند به پيامبرى از پيامبرانش وحى فرموده كه به مؤ منان بگو: «لا تلبسوا لباس اعدائى ، و لاتطعموا مطاعم اعدائى ، و لا تسلكوا مسالك اعدائى ، فتكونوا اعدائى كما هم اعدائى» لباس دشمنان مرا نپوشيد و غذاى دشمنان مرانخوريد و به شيوه دشمنان من رفتار نكنيد كه شما نيز همانند آنان جزو دشمنان من خواهيد شد! بنابراين لازم است روحيه عزت نفس و ترويج و تقويت شود تا زمينه پذيرشبرنامه هاى فرهنگى دشمن از بين برود.

۱۷- مبارزه با روحيه تجمل گرايى: امروزه اثر مستقيم روحيه تجمل گرايى بر واردات كالاهاى مصرفى لوكس وپيروى از مدهاى گوناگونى كه حجم انبوهى از فرهنگ و ارزشهاى غربى را يدك مى كشند، بركسى پوشيده نيست نگاهى به زندگى روزانه مرفهين بى درد نشانگر اين واقعيت است كه پيروى از مد، حتى در شيوه خوراك آنان نيز دگرگونى پديد آورده است . البته زيان روحيه رفاه جويى و تجمل گرايى تنها در تغيير شيوه پوشش ، خوراك و رفتارهاى اجتماعي و شخصى آشكار نمى شود بلكه در بالا رفتن ميزان بزهكاريها و زير پا نهادن اصول اخلاقى نيز اثرى شگرف دارد. افزايش خواسته هاى افراد كه در سايه چنين روحيه اى پديدمى آيد انگيزه اى نيرومند براى سرقت ، كلاهبردارى ، رشوه و… به شمار مى آيند. از اين رو، در مبارزه فرهنگى ، زدودن روحيه تجمل گرايى از دلهاى مردم بايد به گونه اى جدى مورد توجه قرار گيرد. و اثرات منفي آن براى جامعه تبيين شود تا جامعه با نگرشى آگاهانه به مسائل بينديشند و از روىآوردن و تسليم بى چون و چرا در برابر امواج ويرانگر اين شبيخون مخرب در امان باشند.

۱۸- اشباع نيازهاى طبيعى انسان از راههاى مشروع: انسان مجموعه اى در هم پيچيده از غرايز گوناگون است . غرايزى كه پيوسته او را به جنبش دركوچه هاى پر پيچ و خم زندگى فرا مى خواند. اين خواستها به گونه اى نيرومندند كه مي توانند انسان را در پى خويش به بيغوله هاى تاريك وظلماني وناشناخته بكشانند باتوجه بدين حقيقت برآورده نشدن اين غرايز در حد معقول و يا زياده روى در كامروايي غريزى مى تواند خطر ساز باشد. رها ساختن نامعقول مردم در بهره گيرى هر چه بيشتر وبه هر شكل ممكن از اين نيروهاى مقدس ، آنان را از تلاش در سازندگى خويش و جامعه بازمى دارد و جلوگيرى از ارضاى غرايز در حد مشروع ، يا ناتوانى در برآوردن نيازهاىطبيعى نيز زمينه را براى روى آوردن همه جانبه به سوى برنامه هاى مخرب دشمن فراهم ميآورد.

۱۹- پيشگيرى از نفوذعوامل فرهنگى دشمن: مطبوعات و مجله هاى گمراه كننده ، فيلمهاىمبتذل و… نمونه هايى از عوامل فرهنگى دشمن به شمار مى آيند. نگاهبانى ازارزشهاى الهى ، بينشى ژرف مي طلبد مطبوعات را بايدواداشت تا در چارچوب قانون فعاليت كنند و هرگز فرصت سمپاشى را به غربزدگان خودباخته ندهند. امام امت (ره ) در اين باره مى فرمايند: اكنون وصيت من … آن است كه نگذارند اين دستگاههاى خبرى و مطبوعات و مجله ها، از اسلام و مصالح كشور منحرف شوند و بايد همه بدانيم كه آزادى به شكل غربى آن كه موجب تباهى جوانان و دختران وپسران مى شود، از نظر اسلام و عقل محكوم است.

۲۰- استفاده از همه ابزارهاى ممكن براى دفاع فرهنگى:

اگر دشمن براى شكست ما به هروسيله ممكن چنگ مى زند، ما نيز بايد به حكم دستور قرآنىواعدّوا لهم ما استطعتم من قوّةاز هر وسيله مشروع سلاحى بسازيم و ازفرهنگ اسلامى خويش پاسدارى كنيم . در اين راه بايد يك سري ازامكانات فرهنگي و هنرى وورزشى توسعه يابد؛ تا جوانان به تفريحات سالم روى آورند. رهبر فقيد انقلاب اسلامي امام خمينى (ره ) در اين باره مى فرمايند: در رژيم سابق تمام چيزها، خصوصا فرهنگ و هنر محتوايش عوض شده بود. يعنى كسى كه نام سينما را مى شنيد، خيال مى كرد كه آنجا بايد مركز فساد و سوء اخلاق و مركز مخالفت با همه چيز باشد. و يا كلمه تئاتر درذهن انسان چيز مبتذلى بود كه از آن بهره فساد برده شود؛ هكذا همه چيز ديگر. و عمده اين است كه ما ذهن اين جوانها و حتى پيرها و روشنفكرها نماها را آماده كنيم كه ماخودمان آدم هستيم و اين طور نيست كه در همه چيز دستمان را پيش ديگران دراز كنيم … بنابراين مدتها بايد زحمت بكشيم و باور كنيم كه خودمان داراى يك فرهنگ بزرگ انساني با ارزشهاى اسلامى هستيم . و اگر امروز كمبود نيروى انسانى هست ، به خاطر همين است كه افكار به آن طرز تفكر عادت كرده است ؛ لذا ساختن تئاترى كه مطابق با اخلاق انسانى – اسلامى باشد، زحمت دارد. و سينما هم اگر بخواهد چنين باشد، نيازمند به صرف مدتها وقت است و هرگز در متن سينما و تئاتر نوشته نشده است كه بايد مركز فسادباشند.

۲۱- تدوين معيارهاى نوين ارزيابى آثار فرهنگى: بى ترديد هدايت كوششهاى جامعه درمسير فرهنگ الهى ، تلاشى همه جانبه و دير پا مى طلبد. دست اندركاران امور فرهنگي براى دستيابى بدين هدف ، بايد از يك سو به تدوين معيارهاى نوين ارزيابى آثار فرهنگى – هنرى بپردازند. زيرا هرگز معيارهاى دشمن با معيارهاى برآمده از فرهنگ ما يكسان نيست . و از سوى ديگر، بايد از نيروى جوانان مؤ من در پاسدارى از ارزشهاى الهى سودبرد، و از منزوى ساختن آنان تنها به دليل تازه كار بودن و دست نيافتن به تشويقها و جوايز غربيان بر حذر بود. رهبر بيدار انقلاب اسلامى ، حضرت آية الله خامنه اى در اين باره مى فرمايند: ميدان بدهيد به همه و هر كس كه مى خواهد براى اين ملت كار كند. ما مى گوييم اجازه منزوى شدن عناصرخودى را ندهيد… من مى گويم اگر مى خواهيد هنر اين كشور رشد و اعتلا پيدا كند، به هنرمند جوان مؤ من تكيه بكنيد. او مى تواند از اسلام و انقلاب و كشور دفاع كند.

۲۲- گسترش امر به معروف و نهى از منكر:

پيشگيرى از سقوط سنگرهاى فرهنگى در برابر يورش دشمنان ، علاوه برموارد ياد شده ، بيدارى فراگير امت اسلامى را مى طلبد. پروردگار بزرگ در قرآن كريم مى فرمايد: «و لتكن منكم امّة يدعون الى الخير و ياءمرون بالمعروف و ينهون عن المنكر و اولئك هم المفلحون» بى ترديد اگر همه مردم به اين اصل مهم پايبندباشند و هر كس در محدوده زندگى خويش زشتكاران را از زشتى باز دارد و به كردار نيكفرمان دهد، دشمن هرگز روزنه اى براى نفوذ نخواهد يافت. رهبر هميشه بيدار انقلاب اسلامى امام خامنه اى (حفظه الله)  به اهميت اين حقيقت اشاره كرده و مى فرمايند: مساله امر به معروف، تكليف هميشگى مسلمان هاست. جامعه اسلامى به امر به معروف و نهى از منكرزنده مي ماند. قوام حكومت اسلامى به امر به معروف و نهى از منكر… منكرات هم اخلاقى، هم سياسى و هم اقتصادى است؛ همه جا هم جاى نهى از منكر است ؛يك دانشجو هم مى تواند در محيط درس و علم ، نهى از منكر كند. يك كارمند شريف هم در محيط كار خود مى تواند نهى از منكر كند؛ يك كاسب مؤ من هم در محيط كار خود مى تواند نهى از منكر كند.

گزارش: احمد معینی – نسیم سرخس

انتهای قسمت هفتم…