محمدمهدی برادران، رییس هیأت فوتبال خراسان رضوی در بازدید از تحریریه صبح توس، در گفت‌وگو با خبرنگار این پایگاه در خصوص وضعیت فوتبال استان و تیم های حاضر در لیگ برتر، با بیان این که دو تیم خصوصی از استان در لیگ برتر حاضر خواهند بود، گفت: سیاه جامگان با مدیریت بسیار قوی و همت جمعی مدیریت، بازیکنان و مربی، تیم را به لیگ برتر می آید.

وی به شرایط پدیده در ابتدای ورود به لیگ برتر اشاره و اظهار کرد: تیم پدیده در شرایطی در لیگ برتر ماند که خیلی ها اعتقاد داشتند سقوط می کند اما شاهد بودیم تیم هایی که از پدیده بیشتر هزینه کرده بودند مانند تیم پیکان سقوط کردند. پیکان گران ترین بازیکنان همچون رحمتی با قیمت یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان را در اختیار داشت و همچنین تیم نفت مسجد سلیمان که با هزینه های بالا تیم خود را بسته بودند، سقوط کردند.

برادران ادامه داد: ما می خواهیم وارد چنین کارزاری شویم که باشگاه‌های با توان مالی بالا بیشترین هزینه‌ها را برای تقویت تیم خود انجام می دهند، من وظیفه دارم از پدیده و سیاهجامگان ابومسلم حمایت کنم و جلسات حمایتی نیز برگزار شده است اما بعد نظارتی ما حرفهای سازمان لیگ را تأیید می کند که امکان حضور تیم ها در لیگ برتر؛ شرایط مناسب تر و ضمانت هایی را می طلبد.

وی افزود: برای حضور درلیگ برتر باید بودجه مشخص باشد که از کجا تأمین می شود؛ در لیگ حرفه ای به صورت خواسته یا ناخواسته بودجه باشگاه را از ما مطالبه دارند که در صورت نبود توان لازم، سازمان لیگ اصراری به حضور ما در لیگ ندارد، تنها دلیل اصرار ما و باشگاه ها، مردم استان هستند. خراسان رضوی جزو استان های محروم از حیث امکانات و پشتیبانی های لازم نسبت به سایر استانها است.

رییس هیأت فوتبال استان به حمایت های مردم از تیم پدیده و سیاه جامگان ابومسلم اشاره و بیان کرد: مردم در سرما، گرما و سختی به ورزشگاه می آیند، تشویق می کنند و تا مرز سکته می روند پس در فوتبال سهم خود را پرداخت کرده اند، بازیکن و مربیان و تیم ها نیز سهم خود را پرداخت می کند اما در خراسان رضوی ظرفیتی به عنوان اسپانسر که از تیم ها حمایت کنند وجود ندارد در صورتی که سایر استان ها دارای چنین ظرفیت هایی هستند و توان مدیریتی بخش دولتی و خصوصی حامی فوتبال هستند و این حمایت در استان در حد صفر است که جای تأسف دارد.

دو تیم خراسانی ظرفیت لازم برای حضور در لیگ برتر را ندارند

وی اظهار کرد: باشگاه داری در ایران درآمد زا نبوده بلکه هزینه بر است از این رو باید این واقعیت را به مردم اعلام کنیم که هر دو تیم خراسانی به دلیل نداشتن بودجه و حمایت های استانی شرایط و ظرفیت های لازم برای حضور در لیگ حرفه ای را ندارند.

برادران با بیان این که وضعیت تیم های خراسانی در لیگ برتر در قد و قواره سایر تیم‌ها نیست، خاطرنشان کرد: تیم هایی مانند استقلال و پرسپولیس که نیمی از مردم طرفدار آن ها هستند، از سوی وزارت ورزش و جوانان حمایت مالی می‌شوند، نفت تهران، صبا، سپاهان و فولاد پول های میلیاردی از دولت دریافت می کنند، تراکتورسازی تبریز از سوی شورای تأمین امنیت استان تأمین مالی می شود، بنابراین شرایط فعلی برای حضور هر دو تیم در لیگ برتر مناسب نیست و باشگاه های ما فقط به عشق مردم فعال هستند.

وی، فوتبال را یک تمرین مدیریت اجتماعی دانست و ادامه داد: آنان به ما زمان نمی دهند تا خود را با شرایط همراه کنیم، ما زمان کافی برای کسب ظرفیت های لازم جهت حضور در لیگ برتر را نداریم.

رییس هیأت فوتبال خراسان رضوی با بیان این که پرداخت حق پخش تلویزیونی می تواند بسیاری از مشکلات باشگاه ها را حل کند، اظهار کرد: یکی از بحث های موجود در مجمع فدراسیون فوتبال که مصوب شد، تعیین تکلیف هزینه های پرداختی صداوسیما برای پخش کلیه بازی های فوتبال بود که حداقل آن 70 میلیارد تومان برآورد شد؛ پرداخت این مبلغ می تواند کمک زیادی به رفع مشکلات مالی باشگاه ها کرده و شرایط را تغییر دهد.

دولت در پرداخت کمک مالی به باشگاه ها تبعیض قائل می شود

وی به بیان این که کمک های مالی دولت، معادله فوتبال را برهم زده، ابراز داشت: از یک سو دولت به برخی از باشگاه های خاص پول می دهد و به بعضی دیگر نمی دهد، این یک تبعیض در حمایت های دولت به شمار می رود؛ از سوی دیگر پولی که دولت قرار است از طریق صداوسیما به باشگاه‌ها بدهد نیز پرداخت نمی‌شود.

برادران اضافه کرد: اگر دولت باشگاه داری نکند، استقلال و پرسپولیس را واگذار کند و از طرف دیگر، پول پخش تلویزیونی را به باشگاه ها پرداخت کند، همه تیم ها می توانند امور خود را مرتفع کنند؛ وزیر از پیگیری موضوع حق پخش تلویزیونی استقبال کرده و گفتند که باید بحث صدا و سیما را پیگیری و حل کنیم.

برخی، بزرگنمایی فساد در فوتبال را برای خودنمایی سیاسی مطرح می کنند

وی در خضوض وجود دلالی در فوتبال و گسترش آن در نقل و انتقالات، گفت: کل هزینه موجود در فوتبال با احتساب تیم های لیگ برتری، 400 میلیارد تومان است که در مقابل دیگر بخش‌های کشور، مبلغ ناچیزی به شمار می‌رود.

رییس هیأت فوتبال استان به موضوع وجود دلالی در فوتبال اشاره و بیان کرد: طبیعی است که در هر کاری نقش خرید و فروش وجود دارد که برای سهولت کار، بخشی از کار را انجام می دهد؛ موضوع فساد در فوتبال نیز معمولأ بزرگ نمایی می شود که برخی، برای خودنمایی سیاسی چنین بحث هایی را مطرح می کنند.

انتهای پیام/