به گزارش صبح توس، همه ساله با نزدیک شدن دهه آخر صفر، هزاران زائر با پای پیاده پر پرواز به سوی مشهد الرضا(ع) می گشاید تا ادارت و عشق خود را قدم به قدم به امام رئوف شان ثابت کنند.   هر چند میلیون ها زائر در چنین ایام در انتظار اذن زیارت علی بن موسی الرضا(ع) نشسته اند اما برخی ها با دل های صاف و خلوص نیتی که دارند، در درگاه اهل بیت(ع) جایگاه ویژه ای پیدا می کنند و خداوند به آنها توفیق زیارت امام رضا(ع) با پای پیاده می دهد.   آنانی که حتی نابینا هستند، یا مثل خیلی ها توانی برای راه رفتن ندارند، اما شوق زیارت امام رضا(ع) هر درد و ناتوانی را از آنها دور می کند و انگیزه قدم زدن در راه امام رضا(ع) را در وجود آنها مضاعف می سازد.

 

برای تهیه گزارش به سمت محور نیشابور حرکت می کنیم، تصورمان این بود که محور نیشابور خالی از قدوم زائران باشد و شاید زائران پس این روز ها به محور های مشهد نزدیک شوند.   اما در ابتدای محور نیشابور، تصورات مان نقش بر آمد می شود، در مسیر راه پرچم های یا حسین و یا ابوالفضل به دست عاشقانی به چشم می خورد که با پای پیاده قصد زیارت امام رضا(ع) کرده اند.   محور نیشابور مملوء از زائران خورشید هشتم است که از زن و مرد جوان گرفته تا پیرمرد و پیر زن، با ناتوانی تمام، قدم به جاده های مشهد گذاشته اند و زمین نیز بر قدم پاک آنها می بالد.   جاده هایی که هنوز پر از برف است و طوفان و سرما مجالی برای ادامه راه نمی دهد اما گویا آنها انرژی دیگری دارند و مسیر راه را با انگیزه مضاعف طی می کنند.

 

زائران با لباس های متحدالشکل و با پرچم های یا حسین به سمت مشهد در حرکت هستند و هر چند گاهی پاهای خسته آنها، توان ادامه راه نمی دهد و در مسیر به زمین می خورند اما دست های پنهانی، به آنها کمک می رساند و آنها را برای ادامه مسیر یاری می رسانند.   آمادگی دستگاه های اجرایی، خدماتی و امنیتی در دهه آخر صفر که مسئولان وعده آن را داده بودن، در مسیرهای زائران دیده می شود و هر یک از دستگاه های اجرایی و ... به نحوی به زائران خدمت رسانی می کنند.   ایستگاه های صلواتی در مسیرها فعال شده اند و در زمینه های مختلف به زائران خدمت رسانی می کنند و پذیرایی زائران در ایستگاه ها موجب رفع خستگی زائران می شود.   در مسیر راه، میقات الرضا(ع) واقع شده است، مکانی که خدمات زیادی را به زائران ارائه می کند، هر یک از کاروان های پیاده در مسیر راه، به گونه ای برنامه ریزی می کنند تا وعده غذایی، نماز جماعت و استراحت در میقات الرضا(ع) باشند.

 

به سمت میقات الرضا(ع) که بر روی بلندی در 25کیلومتری مشهد واقع شده است، می رویم، خادمان بسیج حفاظت حرم مطهر رضوی در مسیر راه با لباس های متحد الشکل به زائران پیاده خیر مقدم می گویند.   در میقات الرضا(ع) هر کسی با شور و شعفی وصف ناپذیر در حال خدمت رسانی به زائران هستند، از هلال احمر گرفته تا پذیرایی نهار از زائران، که به افتخار خدمت رسانی نائل آمده اند.   برخی از زائران به شوق دیدن گنبد طلا، ضرورتی بر استراحت نمی بینند و به قدم های خسته خود سرعت می بخشند تا زود تر به معشوق خود برسند.   به راستی چه چیزی باعث می شود که هزاران زن و مرد، پیر و نوجوان، مسافت های طولانی را در هوای سرد و طوفانی بر خود تحمل کنند و با پای پیاده به سمت مشهد الرضا(ع) حرکت کنند.

 

ناگفته نماند که برخی از زائران از میزبانی مردم مشهد گله مند هستند، آنها با بیان اینکه مردم عراق همزمان با ایام اربعین حسینی، به میزبانی زائران پیاده امام حسین(ع) می آیند، اظهار می کنند که این سنت حسنه در بین مردم مشهد کمتر جا افتاده است و حتی برخی روستاها و شهرها که در مسیر تردد زائران هستند، کمتر استقبالی از زائران پیاده دارند.   البته همه زائران از خدمت رسانی در مسیر تردد بسیار راضی بودند و برخی از زائران در کنار همه خدمات دستگاه ها، سراغ فیش های غذای متبرک حرم را می گرفتند که مسئولان به آنها وعده می دادند که در مسیر راه به آنها اهدا خواهد شد.   حدود 180هزار زائر پیاده تا قبل روز شهادت امام رضا(ع) خود را به مشهد مقدس می رسانند تا در روز شهادت این امام همام، عزادار هشتمین امام شیعیان در مشهد مقدس باشند.   یادآوری می شود که مشهد مقدس با بسیج تمامی امکانات برای میزبانی از زائران امام هشتم (ع) آماده هستند و حرم مطهر رضوی به صورت آماده باش به زائران خدمت رسانی می کنند.   گزارش: رضا مومنی انتهای پیام/